Căutaţi în Cartea Domnului şi citiţi!

bibliaIsaia 34:16

„Căutaţi

în Cartea Domnului şi citiţi!

Nici una din toate acestea nu va lipsi,

nici una, nici alta nu vor da greş,

căci gura Domnului

a poruncit lucrul acesta.”

 

Cauţi tu Cartea Domnului? O citeşti? Crezi ce scrie în Carte?

Tot ce scrie se va împlini. Ce a spus gura Domnului se va întâmpla.

Ce înseamnă pentru tine să trăieşti într-o lume care va ajunge sub judecata lui Dumnezeu?

Eu pot să trăiesc fără îngrijorare. Oamenii nu trebuie să trăiască cum cred eu. Nu este responsabilitatea mea ce fac alţii. Totuşi trebuie ca alţii să vadă că sunt un copil al lui Dumnezeu.

Unde a adus Dumnezeu judecată în viaţa ta?

Crezi că ai nevoie de judecata lui Dumnezeu în viaţa ta ca să nu fii judecată odată cu lumea?

Vrei judecată sau te bazezi mai mult pe harul Domnului? Care este diferenţa între ele?

Eu mă bazez mai mult pe harul lui Dumnezeu. Îmi cer iertare pentru ce am greşit cu vorba sau cu fapta, îmi cer iertare pentru lucrurile pe care nu le-am făcut sau nu le-am spus, îmi cer iertare pentru slăbiciuni, mândrie sau lipsa umilinţei etc.

Îmi cer iertare pentru că nu citesc Cartea Lui mai mult.

Îţi ceri iertare Domnului că nu citeşti Cartea Lui mai mult?

Ce schimbare vei face în orarul tău ca să ai mai mult timp pentru Cartea Domnului?

Iosua 1:8 ne spune: „Cartea aceasta a Legii să nu se depărteze de gura ta. Cugetă asupra ei zi şi noapte, căutând să faci tot ce este scris în ea, căci atunci vei izbândi în toate lucrările tale şi atunci vei lucra cu înţelepciune.”

 

Doamne, inima mea iubeşte Cartea Domnului!

Cartea Domnului

carteaIsaia 34:8-17

*

Isaia 34:16a

„Căutaţi

în

Cartea

Domnului

şi

citiţi!”

*

Este aceasta o poruncă?

Care este Cartea Domnului? Cât de familiară eşti tu cu Cartea Domnului? De ce să căutăm Cartea Domnului? De ce să citim? Cât de des cauţi Cartea Domnului? Cât de des citeşti în Cartea Domnului?

Cartea Domnului ne spune adevărul despre ziua judecăţii şi despre paradis.

Pieire sau paradis? Capitolul 34 descrie pieirea. Capitolul 35 prezintă paradisul.

Dacă nu există siguranţa judecăţii lui Dumnezeu, nu există nici siguranţa mântuirii Lui. Dumnezeu, ca un Meşter Zidar care foloseşte metrul şi plumbul la construcţie ca să fie bună, va fi atent la detaliile construirii ca şi la ale dărâmării. Dumnezeu este foarte atent cu mântuirea, dar şi cu judecata. Totul este bine pregătit de El.

Cine râde astăzi de mântuire, va plânge mâine la judecată.

Ce s-ar întâmpla dacă Dumnezeu nu ar pedepsi păcatul? Unii oameni întreabă: de ce un Dumnezeu bun pedepseşte?

Nu există mântuire fără pedeapsă.

Ca să scăpăm de pedeapsă trebuie să acceptăm răscumpărarea lui Dumnezeu.

Astăzi este încă speranţă pentru că Domnul oferă răscumpărare. Mâine nu se ştie. Ştim că va fi o zi de judecată în viitor când mânia lui Dumnezeu se va arăta.

Care este diferenţa între mânia lui Dumnezeu şi mânia omului?

Mânia lui Dumnezeu izvorăşte din dragoste pentru om. Mânia lui Dumnezeu este dreaptă.

Dumnezeu cunoaşte măsura fiecărui om. Nimic nu este ascuns de El.

Mânia omului izvorăşte din dorinţa de răzbunare.

Care sunt rezultatele mâniei lui Dumnezeu pentru Edom? (Edomul este poporul născut din Esau, fratele lui Iacov. Acest popor a ajuns plin de dispreţ, resentimente, violenţă către Israel.) Va fi o mare distrugere: lipsa oamenilor şi lipsa apei, foc şi pustiu.

Va fi o zi de răzbunare. Crezi?

Doamne, mulţumesc pentru ziua de azi care este o zi de har. Astăzi am bucuria de a citi în Cartea Domnului. Astăzi am har să caut Calea cea dreaptă şi să merg pe ea. Mă bucur că am înţeles şi am acceptat răscumpărarea oferită de Tine pe baza credinţei în Jertfa Domnului Isus Cristos, care a murit şi pentru păcatele mele. Tu mă cunoşti căci Tu m-ai mântuit. Te iubesc căci Tu mi-ai iertat păcatele şi ai dat sens vieţii mele. Ai pregătit un viitor minunat pentru mine. Aştept ziua întâlnirii cu Tine şi nu mă tem de mânia Ta cea dreaptă căci Răscumpărătorul meu este viu, mă apără, mă ajută, mă călăuzeşte şi cred că într-o zi ochiul meu Îl va vedea.

 

Inima mea spune:

Tu, Doamne, eşti Răscumpărătorul meu!

 

La ce să luăm aminte?

17 maiIsaia 34

*

Isaia 34:1a

„Apropiaţi-vă,

neamuri,

să auziţi!

Popoare,

luaţi aminte!”

*

Care este soluţia pentru păcatul omului?

Să ne apropiem, să auzim şi să luăm aminte.

Dumnezeu este singura noastră salvare, singura speranţă în mijlocul ameninţărilor de tot felul.

Ioan 3:16 ne spune: „Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea că a dat pe singurul Lui Fiu, ca oricine crede în El să nu piară ci să aibă viaţă veşnică.”

În Romani 8:3b-4 citim: „Dumnezeu a osândit păcatul în firea pământească trimiţând din pricina păcatului, pe Însuşi Fiul Său într-o fire asemănătoare cu a păcatului, pentru ca porunca Legii să fie împlinită în noi, care trăim nu după îndemnurile firii pământeşti ci după îndemnurile Duhului.”

Romani 8:31-32 ne spune: „Deci ce vom zice noi în faţa tuturor acestor lucruri? Dacă Dumnezeu este pentru noi, cine va fi împotriva noastră? El, care n-a cruţat nici chiar pe Fiul Său, ci L-a dat pentru noi toţi, cum nu ne va da fără plată, împreună cu El, toate lucrurile?

Romani 8:38-39 ne spune: „Căci sunt bine încredinţat că nici moartea, nici viaţa, nici îngerii, nici stăpânirile, nici puterile, nici lucrurile de acum, nci cele viitoare, nici înălţimea, nici adâncimea, nici o altă făptură, nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu care este în Isus Cristos, Domnul nostru.”

Matei 1:21 ne spune: „Ea va naşte un Fiu şi-i vei pune numele Isus, pentru că El îl va mântui pe poporul Lui de păcatele sale.”

Efeseni 2:8 ne spune: „Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu.”

Romani 6:14 ne spune: „Căci păcatul nu va mai stăpâni asupra voastră, pentru că nu sunteţi sub Lege, ci sub har.”

Cum te apropii tu de Domnul? Cum Îl auzi tu pe Domnul? Cum iei aminte la Cuvântul Lui?

Toţi cei care nu au acceptat răscumpărarea oferită de Dumnezeu vor pieri.

Este Dumnezeu Răscumpărătorul tău?

Dacă nu, de ce nu? Vino astăzi la El să primeşti salvarea.

Inima mea spune: Tu, Doamne, eşti Răscumpărătorul meu!

Luaţi aminte!

28maiIsaia 34:1-7

Isaia 34:1a

„Apropiaţi-vă,

neamuri,

să auziţi!

Popoare,

luaţi aminte!”

 

Pieire sau paradis? Capitolul 34 descrie pieirea. Capitolul 35 prezintă paradisul.

Care sunt ameninţările din viaţa ta? Cine sau ce te ameninţă pe tine?

Unde te uiţi după ajutor?

Uneori ameninţările din viaţa noastră sunt judecata şi pedeapsa lui Dumnezeu pentru păcat. El vrea să ne aducă pe calea credinţei.

Dumnezeu este singura noastră speranţă.

Dumnezeu va judeca răul. Cum va pedepsi răul? Crezi că e necesară judecata răului?

Isaia vorbeşte tuturor naţiunilor pământului, cerului şi pământului despre judecata care va avea loc. Va fi un cataclism cosmic. Va fi un colaps total.

Numai Cuvântul Domnului nu va cădea.

Pe ce se bazează viaţa ta? Pe Cuvântul lui Dumnezeu?

Sau ai refuzat mereu adevărul prezentat de El? Eşti de partea lui Dumnezeu sau împotriva Lui?

 

Domnul este mânios din pricina păcatului; va nimici cu desăvârşire şi va măcelări totul. Va fi sânge peste tot, căci sabia Domnului va pedepsi păcatul şi păcătoşii. Scena descrisă este înspăimântătoare, îngrozitoare. Oare de ce această imagine? Pentru că păcatul este urât. Aşa vede Domnul păcatul: trupuri moarte, miros greu, urgie, măcel, sânge, foc, stele care vor cădea cum cad toamna frunzele din copaci, animale sălbatice, smoală, pucioasă, spini, mărăcini, sălbăticiune.

Oare de ce Dumnezeu urăşte păcatul aşa de mult?

Păcatul opreşte binecuvântarea Lui. Păcatul distruge creaţia Lui.

Cum vedem noi păcatul? Doar o greşeală?

Doamne, mă apropiu de Tine ca să Te aud. Vreau să iau aminte la ceea ce spui Tu ca să nu ajung sub judecata şi sub pedeapsa Ta. Mă depărtez de păcat ca să nu pier. Iubesc Cuvântul Tău căci este veşnic şi adevărat. Mă bazez pe promisiunile Tale, mă rog şi caut curăţia inimii mele.

 

Doamne, inima mea urăşte păcatul!

 

Ce alegi?

27 maiIsaia 28-33

*

Isaia 33:2a

„Doamne,

ai

milă

de

noi!”

*

 

În aceste capitole sunt descrise ,,vaiuri” şi soluţia pentru a ieşi de sub pedeapsa lor.

Vai de cei ce clădesc pe altă temelie, alta decât Cristos. Cristos, nu lumea, este temelia noastră! Doamne, Tu eşti temelia mea!

Vai de cei ipocriţi în închinarea lor. Dumnezeu vrea inima noastră în închinare, nu ritualul nostru liturgic.Doamne, Inima mea Îţi aparţine!

Vai de cei ce se poartă ca şi cum Dumnezeu ar fi orb sau indiferent.  Nimic nu este ascuns de Dumnezeu, absolut nimic! Recunoaşte-L şi ascultă-L. Doamne, Te recunosc şi Te ascult!

Vai de cei ce îşi ascund planurile dinaintea Domnului şi îşi fac faptele în întuneric. Vai de cei ce fac planuri fără să întrebe pe Domnul. Planurile lui Dumnezeu sunt planurile cele mai bune! Doamne, accept planurile Tale.

Vai de cei ce se încred în alţii şi nu în Dumnezeu. Dumnezeu este singura alianţă pe care ne putem baza! Doamne, mă bazez pe Tine!

Vai de femeile nepăsătoare. Vai de cele care trăiesc fără grijă. Vai de femeile care se complac în starea lor. Vai de femeile care sunt gălăgioase şi iubesc petrecerile. Vai de cele ce au o falsă securitate.  Binecuvântate vor fi femeile care au prezenţa, lucrarea şi roada Duhului Sfânt în inima lor. Doamne, vreau să fiu o femeie roditoare, binecuvântată cu prezenţa Ta!

Vai de vrăjmaşii lui Dumnezeu. Dumnezeu, Judecătorul cel drept îi va pedepsi, iar pe noi ne va apăra. Doamne, Tu eşti Apărătorul meu!

Care este reacţia ta la avertizările lui Dumnezeu? Care avertizare este în atenţia ta? Vei cere mila Domnului?

Vei alege să clădeşti pe adevărata temelie? Vei alege să te închini şi cu inima? Vei alege să consulţi pe Domnul în planurile tale? Vei alege alianţa cu Dumnezeu sau cu oamenii? Vei alege prezenţa, lucrarea şi roada Duhului Sfânt? Vei alege să stai de partea lui Dumnezeu sau vei deveni un duşman?

Pedeapsa lui Dumnezeu reflectă sfaturile lui minunate şi înţelepciunea Lui măreaţă.

Gloria, adevărul şi puterea lui Dumnezeu sunt răspunsurile Domnului la ruşinea, minciunile şi timiditatea noastră.

Dumnezeu ne aude strigătele noastre după ajutorul Lui şi ne transformă vieţile.

Cum vor schimba aceste adevăruri viaţa ta în zilele ce urmează? Vei alege Adevărul?

Doamne, inima mea Te alege pe Tine!

Doamne, ai milă de noi!

mercyIsaia 33

Isaia 33:2a

„Doamne,

ai

milă

de

noi!”

*

 

Vai de vrăjmaşii lui Dumnezeu. Vai de cei ce jefuiesc. Vai de cei ce pustiesc.

Dumnezeu, Judecătorul, îi va pedepsi, iar pe cei credincioşi îi va apăra.

Întotdeauna când ne întoarcem la Dumnezeu, El are har pentru noi şi ne iartă (căci ştie din ce suntem făcuţi). Trebuie să ne temem de El cu o teamă sfântă. Cu reverenţă să-I dăm locul cel mai bun (inima) în fiecare zi. El poate păzi inima noastră. El niciodată nu ne părăseşte, nu ne uită şi nu ne lasă singuri. Orice am greşit, El nu ne părăseşte, ci aşteaptă să ne întoarcem la El cu pocăinţă. Te-ai depărtat de Domnul? Dumnezeu nu se schimbă. Eu şi tu, da, ne schimbăm.

El ne aşteaptă, ne iubeşte şi vrea restaurarea noastră.

Cine sunt vrăjmaşii tăi? Te temi de ei? Biruinţa noastră este câştigată atunci când Domnul e de partea noastră. Sau mai bine zis când noi suntem de partea Lui. Suntem noi de partea Lui? În care domeniu din viaţa ta te cercetează Domnul şi-ţi spune să te întorci la El? Strigi către Domnul după ajutor? Cum descrii strigarea ta?

Iată strigarea mea când sunt înconjurată de duşman:

Doamne, Tu eşti înălţat şi locuieşti în înălţime. Tu eşti drept şi nepărtinitor. Tu dai înţelepciune şi Tu dai pricepere. Tu eşti statornic. Tu eşti izvorul mântuirii. Ai milă de mine, căci nădăjduiesc în Tine. Fii ajutorul meu în fiecare dimineaţă. Fii izbăvirea mea la vreme de nevoie (v.5,6,2). Nu mă lăsa să mă plâng şi să umblu pe drumuri străine (v.8). Nu mă lăsa să tremur, să jelesc, să tânjesc, să fiu întristată, nici să fiu dată de ruşine, nici să cad ca o frunză (v.9), ci să mă tem de Tine, căci Tu eşti comoara, înţelepciunea, priceperea şi mântuirea mea (v.6). Ajută-mă să umblu în neprihănire, să vorbesc fără vicleşug, să nesocotesc un câştig scos prin stoarcere, să-mi trag mâinile înapoi ca să nu primesc mită, să-mi astup urechile ca să nu audă cuvinte setoase de sânge, să-mi leg ochii să nu vadă răul (v.15) pentru că vreau să locuiesc în locuri înalte, unde este siguranţă; în prezenţa Ta, căci Tu eşti o stâncă tare pentru mine. Tu eşti locul meu de scăpare. Tu ai grijă de nevoile mele (pâine şi apă) (v.16). Tu eşti Împăratul meu, şi ochii mei vor vedea strălucirea Ta (v.17). Ochii mei vor vedea judecata Ta asupra vrăjmaşilor (v.19). Ochii mei vor vedea Ierusalimul, cetatea sărbătorilor, ca o locuinţă liniştită şi în siguranţă (v.20).

Doamne, Tu eşti minunat, Tu eşti Judecătorul, Tu eşti Legiutorul, Tu eşti Împăratul, Tu eşti Mântuitorul (v.21-22)! Tu mă vindeci şi Tu mă ierţi (v.24).

 

Doamne, inima mea strigă către Tine,

mereu,

după ajutor!

 

Adăposturi liniştite

womanIsaia 32:9-20

Isaia 32:18

„Poporul meu va locui

în locuinţa păcii,

în case fără grijă

şi în adăposturi liniştite.”

*

 

Sunt două feluri de femei: nepăsătoare şi roditoare.

Vai de femeile nepăsătoare. Vai de cele care trăiesc fără grijă. Vai de femeile care se complac în starea lor. Vai de femeile care sunt gălăgioase, iubitoare de plăceri şi  petreceri. Vai de cele ce au o falsă securitate. În scurt timp ele vor tremura. Va veni groaza şi plânsul. Frumuseţea nu va mai fi, ci numai amărăciune în casele de petreceri. Va fi uitare şi părăsire, sălbăticie şi ascunzători prin peşteri (32:9-14). Prăbuşirea lor este hotărâtă (v.19).

Multe femei sunt satisfăcute astăzi cu plăcerile lor şi nu sunt conştiente de pericolele din jur. Căutarea multora este confortul şi atractivitatea şi nu recunosc nevoia lor de pocăinţă. Multe au uitat preţul plătit de Domnul pentru păcatele noastre. Multe nu înţeleg că nu au un viitor fără pocăinţă şi iertare.

Care din aceste descrieri ţi se potrivesc? Te sperie judecata lui Dumnezeu?

Cunoşti pe cineva care trăieşte aşa? Cum te rogi pentru femeile pe care le-a pus Domnul în viaţa ta? Cum plănuieşti să le vorbeşti despre nevoia lor de pocăinţă? Cum te pregăteşti ca să ai putere şi curaj în mărturisirea adevărului?

Binecuvântate vor fi femeile care au prezenţa, lucrarea şi roada Duhului Sfânt în inima lor. Ele sunt pline de viaţă. Ele au pace, odihnă şi linişte. Casa lor este o casă a păcii, adăposturile lor sunt liniştite. Trăiesc în siguranţă, nu se îngrijorează de nimic. Sunt binecuvântate cu rodul pământului şi se bucură de binecuvântarea Domnului şi de lucrarea mâinilor lor (32:15-20).

Duhul Sfânt aduce calitate caracterului nostru.

Cum te ajută ceea ce ai învăţat despre Duhul Sfânt? Ce face Duhul Sfânt în viaţa ta?

 

Doamne, inima mea caută

prezenţa, lucrarea şi roada Duhului Sfânt!

 

Două împărăţii

24 maiIsaia 32:1-8

Isaia 32:3

„Ochii celor ce văd nu

vor mai fi legaţi

şi urechile celor ce aud

vor lua aminte.”

 

Dumnezeu este singura alianţă pe care ne putem baza! El este Atotputernic şi ne poate ajuta. El este speranţa noastră. El ştie ce e mai bine pentru noi şi poate să ne descopere adevărul. Împăratul nostru va domni cu dreptate! Va cârmui cu nepărtinire.

În această împărăţie a întunericului unde trăim acum, nebunul este numit ales la suflet şi mişelul este numit om cu inimă largă (32:5); inima nebunului spune nebunii, se gândeşte la rău, lucrează în chip nelegiuit, spune neadevăruri, ia pâinea celui flămând şi apa celui însetat, face planuri vinovate, minte şi nedreptăţeşte pe cel sărac (32:6-7).

În Împărăţia lui Dumnezeu unde Domnul Isus Cristos va domni, va fi diferit.

Cum va fi Împărăţia Împăratului care domneşte cu dreptate?

Împărăţia Lui este o Împărăţie veşnică şi perfectă. Acolo va domni dragostea, bucuria, pacea şi nu va fi nici un rău. Vom fi o binecuvântare unii pentru altii şi ne vom bucura pentru totdeauna. Vom fi ca un adăpost împotriva vântului, ca un loc de scăpare împotriva furtunii, ca nişte râuri de apă într-un loc uscat, ca umbra unei stânci mari într-un pământ ars de sete (32:2).

Doamne, fereşte-mă de nebunie, ca nu cumva să numesc un nebun ca fiind un om ales, şi un mişel ca fiind un om cu inimă largă. Păzeşte-mi gura şi buzele să nu rostesc nebunii. Atrage-mi atenţia ca să nu gândesc rău, să nu lucrez în chip nelegiuit, să nu spun neadevăruri, să nu iau pâinea celui flămând, să nu iau apa celui însetat, să nu fac planuri vinovate, să nu mint şi să nu nedreptăţesc pe cel sărac, pentru că nu vreau să fac parte din împărăţia întunericului.

Dorinţa sufletului meu este să aparţin Împărăţiei Fiului dragostei Tale, să fiu binecuvântată şi să fiu o binecuvântare pentru alţii. Ajută-mă să protejez pe alţii cu rugăciunile mele, să scap pe alţii din furtună cu ajutorul Tău, să aduc viaţă prin cuvintele mele acolo unde este uscăciune iar acolo unde pământul este ars de soare (o inimă zdrobită) să aduc prezenţa (umbra) Ta care dă odihnă şi linişte.

 

Inima mea va lua aminte la Cel  Atotputernic,

căci doresc Împărăţia Lui!