În pacea serii

how pray

*

Doamne sfinte, Domn Puternic
Tatăl păcii și-al iubirii,

toate Ție Ți se-nchină în cuprinsu-întreg al firii.
toate-n fața Ta se-apleacă și-n tăcerea-nfiorată
Te adoră, Te ascultă și Te recunosc ca Tată.

*

În evlavia ce umple sufletul în pacea serii
Ne-aplecam și noi genunchii către tronul mângâierii
Și ce gânduri luminoase pot în suflet să se-adune,
Toate-n ceasu-acesta, Doamne, se prefac o rugăciune,
Inima ni se topește și se-ntinde să cuprindă
Și s-aducă înainte-Ți toată lumea suferindă.

*

Pe a vântului aripe, Doamne-al slăvilor senine
Glasul rugăciunii noastre se ridică înspre Tine
Și-n toți stropii mulți de rouă răspândiți peste ogoare
Strălucesc a noastre lacrimi jos, la sfintele-Ți picioare,
aplecata-nchinăciune a ogoarelor de grâne
este-a noastră-ngenunchere înaintea Ta, Stăpâne
Glasul liniștit al apei susurat în unde line
E cântarea noastră: suie ca un imn smerit spre Tine.
cu o tainică dorință și-o tăcută închinare
Pentru-atâți sărmani ce-așteaptă
milă, Doamne, și-ndurare.

*

Pentru cei ce mor de foame prin bordeiele uitate,
pentru cei fără lumină din genuni întunecate,
pentru miile de inimi ce cu dor adânc Te cheamă
și Te-așteaptă cum așteaptă, dornici, pruncii după mamă,
pentru cei ce gem sub lespezi de tristețe și păcate
pentru cei ce plâng în lumea de venin și răutate,
pentru cei ce n-au lumina nici în suflet, nici în casă
și pe care munți de beznă și mai spre adânc i-apasă,
pentru cei fără nădejde, pentru cei fără scăpare,
pentru cei ce n-au pe nimeni, cerem, Doamne, a Ta-ndurare !

*

Doamne, cât de-ndepărtată-i omenirea azi de Tine!…
– De păcat și necredință toate inimile-s pline,
Fărdelegea se răsfață și-n bordeie și-n palate
geme, plin cu vârf, pământul de blestem și nedreptate.
Iar Cuvântul stă sub noaptea nepăsării ce ne-apasă
năbușit de-a necredinței și de-a formei coajă groasă.

*

Banul este-al lumii idol, lui se-nchină omenirea
de la el și-așteaptă astăzi mii de oameni izbăvirea
de la el își cer săracii mult râvnita ușurare,
după el aleargă-avuții veșnic fără săturare,
după el doresc și luptă și se zbuciumă, se zbate
omenirea-n două cete: hămesite și-mbuibate,
pentru demonul acesta se frământă și se-omoară
încleștați sub uriașa lăcomiei lor povară.

*

Doamne, vezi că-n clipa asta de-am îngenuncheat în cale
nu vrem pentru noi să-Ți cerem îndurarea feței Tale,
nici  în nopțile cu lacrimi, când cu-a rugăciunii gânduri
ne rugăm, – nu nouă cerem mila Ta-n atâtea rânduri,
ci Ți-o cerem pentru-aceia mulți, ce-n greutăți suspină,
ce cred că li-i dor să beie, dar li-e sete de Lumină,
care gem cu-atâtea sarcini și-Ți cer vremuri mai senine,
ei cred că li-i dor de pâine, dar li-i foame după Tine!
Și, împinși de-această foame ca un tunet de aramă
glasul lor adânc, pe Tine, Doamne, fără-a ști Te cheamă.

*

O, coboară-Ți îndurarea, iarăși, Doamne, din ‘nălțime
peste stinsa, apăsata și sărmana Ta mulțime,
și-n opaițul stins și rece al atâtei neștiințe
Tu aprinde strălucirea sfintei Tale cunoștințe,
iar în locul alergării  dup-o slavă-amăgitoare
fă-i să caute moștenirea slavei ce-i nepieritoare
și când caută fericirea, fără-a o afla vreodată,
fă-i să vadă că doar Tu ești fericirea-adevărată…

*

Pentru ei în seara asta Te rugăm plângând Părinte,
când natura-ntreagă, parcă, în genunchi Îți stă-nainte
și când inimile noastre s-ar întinde să cuprindă
lângă sânul rugăciunii toată lumea suferindă,
nu ne-ndepărta, de-acuma, de la marea Ta-ndurare
Căci ești singura scăpare, Doamne, singura scăpare…

*

Traian Dorz

53 de ani de HAR

ziua meaCe mare HAR !!!

Ce mare HAR !!!

Ce mare HAR !!!

Astăzi este ziua mea de naştere. Împlinesc 53 de ani. Mi-am dăruit, pe blog, un buchet de lăcrimioare – florile mele preferate. De ziua mea, vreau să dăruiesc Domnului meu iubit, un buchet de lacrimi, ca recunoştinţă pentru viaţa pe care mi-a dăruit-o. Vreau să am lacrimi de pocăinţă în fiecare zi şi lacrimi de bucurie pentru ceea ce a făcut, face şi va face Domnul în viaţa mea.

Mă bucur că este duminică şi pot să petrec ziua mea în Casa Domnului. Este locul cel mai minunat unde aş putea sărbători viaţa pe care am primit-o de la El.

Care este rugăciunea mea către Domnul? Care este dorinţa inimii mele? Moise mă ajută să am valorile Domnului înaintea ochilor mei.

Iată cum vorbea Moise cu Dumnezeu: Exodul 33:13-18 ,,Acum, dacă am căpătat trecere înaintea Ta, arată-mi căile Tale; atunci Te voi cunoaşte şi voi avea trecere înaintea Ta. Şi gândeşte-Te că neamul aceasta este poporul Tău!” Domnul a răspuns: „Voi merge Eu Însumi cu tine şi îţi voi da odihnă.” Moise i-a zis: „Dacă nu mergi Tu Însuţi cu noi, nu ne lăsa să plecăm de aici. Cum se va şti că am căpătat trecere înaintea Ta, eu şi poporul Tău? Oare nu când vei merge Tu cu noi şi când prin aceasta vom fi deosebiţi, eu şi poporul Tău, de toate popoarele de pe faţa pământului?” Domnul i-a zis lui Moise: „Voi face şi ceea ce-mi ceri acum, căci ai căpătat trecere înaintea Mea şi te cunosc pe nume!” Moise a zis: „Arată-mi slava Ta!”

Doamne, mă bucur că am căpătat trecere înaintea Ta. Tu ai fost cu mine de-a lungul anilor, m-ai păzit şi m-ai ocrotit. M-ai binecuvântat, m-ai ridicat, m-ai iertat, m-ai mângâiat, m-ai încurajat şi mi-ai dat izbândă în multe lucruri. Ai fost cu mine prin furtunile vieţii şi mă încred că mă vei călăuzi în viitor prin Duhul Tău cel Sfânt.

Arată-mi căile Tale, ca să Te cunosc. Descopere-mi mai mult frumuseţea Ta, caracterul Tău, voia Ta.

Te rog să mergi Tu Însuţi cu mine prin călătoria vieţii şi Te rog să îmi dai odihnă. Dacă nu mergi Tu Însuţi cu mine, nu mă lăsa să plec singură, căci numai când mergi Tu cu mine pot fi deosebită de toţi cei ce nu Te cunosc. Tu mă cunoşti pe nume, de aceea Te rog, arată-mi slava Ta!

*

La mulţi ani, tuturor!

*

Psalmi 20:1-9 ,,Să te asculte Domnul în ziua necazului, să te ocrotească Numele Dumnezeului lui Iacov, să-ţi trimită ajutor din locaşul Său cel Sfânt şi să te sprijinească din Sion! Să-Şi aducă aminte de toate darurile tale de mâncare şi să primească arderile tale de tot! (Oprire) Să-ţi dea ce-ţi doreşte inima şi să-ţi împlinească toate planurile tale! Atunci noi ne vom bucura de biruinţa ta şi vom flutura steagul în Numele Dumnezeului nostru. Domnul să-ţi asculte toate dorinţele tale! Ştiu de acum că Domnul scapă pe unsul Său, şi-i va răspunde din ceruri, din locaşul Lui cel Sfânt, prin ajutorul atotputernic al dreptei Lui. Unii se bizuiesc pe carele lor, alţii pe caii lor; dar noi ne bizuim pe Numele Domnului, Dumnezeului nostru. Ei se îndoaie şi cad; dar noi ne ridicăm şi rămânem în picioare. Scapă, Doamne, pe împăratul şi ascultă-ne când Te chemăm!”

Numeri 6:24-26  „Domnul să te binecuvânteze şi să te păzească! Domnul să facă să lumineze Faţa Lui peste tine şi să Se îndure de tine! Domnul să-Şi înalţe Faţa peste tine şi să-ţi dea pacea!”

 

La mulţi ani tuturor!!!

Fiţi binecuvântaţi de Domnul!

Promisiunile Lui

prayerIsaia 37:21-38

Isaia 37:35a

„Căci Eu

voi ocroti

cetatea aceasta

ca s-o scap,

din pricina Mea.”

 *

Panică sau rugăciune? Plângere sau laudă? Ce alegi?

Dumnezeu este cine zice că este (37:21). Dumnezeu face ceea ce zice că face (37:26). El ştie totul (37:28). El face ca lucrurile să se întâmple (37:30-31). Dumnezeu stăpâneşte (37:35). El îşi ţine promisiunile (37:30), este veşnic şi Ocrotitor (37:35).

Cum te încurajează aceste adevăruri?

Dumnezeu i-a promis lui Ezechia că în trei ani pământul va rodi şi vor avea hrană.

Care a fost promisiunea pentru Sanherib? S-a împlinit? Cum?

Sanherib nu a intrat în Ierusalim şi îngerul Domnului a omorât o sută optzeci şi cinci de mii de oameni din armata lui. Sanherib a fost omorât cu sabia, de doi dintre copiii lui.

Crezi promisiunile lui Dumnezeu?

Crezi că Dumnezeu se luptă pentru tine? Crezi că te apără de duşman?

Ce promisiune ţi-a făcut Domnul?

Ce promisiune ai făcut tu Domnului? Ai împlinit-o?

Doamne, mulţumesc pentru toate promisiunile minunate din Cuvântul Tău. Ajută-mă să le cunosc şi să-mi amintesc atunci când sunt în necaz că Tu eşti cu mine aşa cum ai promis. Mă bucur că mă pot baza pe Tine. Ceea ce Tu mi-ai promis se va întâmpla. Cred că Tu Îţi ţii promisiunile.

Îmi amintesc şi de promisiunea pe care Ţi-am făcut-o că Te voi urma până la sfârşitul vieţii mele. Ajută-mă să-mi ţin promisiunea, chiar dacă duşmanii mă vor ameninţa. Tu mi-ai promis că Te vei lupta pentru mine şi mă vei apăra.

Caut bunătatea şi credincioşia. Dă-mi o minte sănătoasă. Mă-ncred în Tine din toată inima mea şi nu mă bizuiesc pe înţelepciunea mea. Te recunosc în toate căile mele ca să îmi netezeşti cărările. Mă tem de Tine şi mă abat de la rău ca să-mi dai sănătate trupului meu şi răcorire oaselor mele (Proverbe 3:4-8).

Niciodată să nu subestimezi puterea rugăciunii!

 

Inima mea iubeşte promisiunile Tale!

Învingător sau învins?

12 june

Isaia 37:21-38

Isaia 37:35a

„Căci Eu voi ocroti cetatea aceasta ca s-o scap,

din pricina Mea.”

 *

Isaia scrie o cântare cu titlul „Fecioara, fiica Sionului”. Această tânără respinge dispreţul şi chemările împăratului Asiriei pentru că ea este logodită cu „Sfântul lui Israel”. Împăratul Asiriei nu va avea nici un succes chiar dacă se laudă cu cuceririle lui. El nu ştie planurile Domnului. Se crede important cu victoriile lui, este îmbătat de puterea lui şi crede că „Fiica Sionului” va fi o pradă uşoară pentru el. Puterea lui va fi călcată în picioare şi va fi umplut de ruşine.

Dumnezeu are câteva întrebări pentru Sanherib şi pentru toţi dictatorii lumii:

N-aţi auzit că Eu am pregătit aceste lucruri de demult şi că le-am hotărât din vremuri străvechi (v.26)?

Nu ştiţi că, dacă Eu Îmi trag puterea, voi sunteţi neputincioşi, înspăimântaţi şi uluiţi, ca iarba de pe câmp şi ca grâul care se usucă înainte de a da în spic (v.27)?

Nu ştiţi că Eu am toată puterea în cer şi pe pământ şi ştiu totul (v.28)?

Nu ştiţi că Eu pedepsesc mândria (v.29)?

Sanherib s-a lăudat că l-a împresurat pe Ezechia ca pe o pasăre în colivia ei, dar el a fost învinsul. Unii oameni se laudă cu fapte mari. Tu cu ce te lauzi?

Care din întrebări ţi le pune Domnul ţie?

Respingi tu chemările celor răi?

Te impresionează cuceririle şi succesul altora?

Dacă ai victorii sau succes te crezi importantă? Cui dai tot creditul pentru victoriile tale?

Fugi după putere? Pe cine vrei să impresionezi?

Crezi că alţii sunt o pradă uşoară pentru tine?

Cum te raportezi la cineva care trăieşte aşa?

Doamne, mulţumesc pentru ocrotirea Ta.

Doamne, inima mea recunoaşte

că a Ta este toată puterea în cer şi pe pământ!

Doamne, Tu eşti Învingătorul şi mă ajuţi să biruiesc răul prin bine!

Te laud, Doamne!

natureIsaia 37:14-20

*

Isaia 37:17a

„Doamne,

pleacă-Ţi

urechea

şi

ascultă!”

*

 

Plângere sau laudă?

Tată, vreau să aleg rugăciunea de laudă, nu plângerea.

Doamne, recunosc că Tu eşti un Dumnezeu real, personal, aproape de mine. Mulţumesc că vrei să mă ajuţi în problemele vieţii mele. Tu ai compasiune pentru mine.

Mă bucur să ştiu că Tu eşti Izbăvitorul meu, Eliberatorul meu, Salvatorul meu, Cel ce Îşi ţine promisiunea făcută. Tu eşti Cel Sfânt. Nimeni nu este ca Tine: bogat în măreţie şi în fapte de laudă.

Vin la Tine cu problemele mele. Vreau să mă uit la Tine, nu la problemele mele. Mă uit la Tine pentru că ajutorul meu vine de la Tine.

Te laud că Tu eşti Domnul oştirilor, Dumnezeul lui Israel!

Mulţumesc pentru jertfa Domnului Isus Cristos care a murit pentru mine, ca prin credinţa în El, să fiu iertată. Sunt recunoscătoare pentru iertarea ce mi-o dai zilnic. Tu eşti un Dumnezeu îndurător şi milostiv şi doreşti restaurarea mea, nu căderea.

În umilinţă recunosc că Tu eşti Împărat peste întreg pământul. Tu cunoşti tot ce se întâmplă în viaţa fiecărui om. Nimic nu-Ţi este ascuns.

Cred că cel mai mare bine pe care pot să-l cer în rugăciune este ca Tu să fii onorat, lăudat şi glorificat prin viaţa mea, faptele mele, vorbele mele, gândurile mele.

Sunt responsabilă de rugăciunile mele şi mă rog ca planurile Tale să se împlinească.

Cred că scopul Tău este în acord cu necesităţile mele şi Tu vrei binele meu.

Doamne, vin la Tine cu rugăciunea mea pentru că Tu lucrezi când eu mă rog.

Mulţumesc pentru că mă înveţi să alerg la rugăciune când sunt ameninţată de duşmani.

Mă încred în Tine că vei transforma cele mai mari crize din viaţa mea în cântări de laudă.

Psalmi 28:7 ,,Domnul este tăria mea şi scutul meu; în El mi se încrede inima şi sunt ajutat. De aceea îmi este plină de veselie inima, şi-L laud prin cântările mele.”

Psalmi 71:6 ,,Pe Tine mă sprijinesc, din pântecele mamei mele. Tu eşti Binefăcătorul meu încă din pântecele mamei; pe Tine Te laud fără-ncetare.”

Psalmi 106:5  ,,Vreau ca să văd fericirea aleşilor Tăi, să mă bucur de bucuria poporului Tău şi să mă laud cu moştenirea Ta!

Psalmi 118:19 ,,Deschideţi-mi porţile neprihănirii, ca să intru şi să laud pe Domnul.”

Psalmi 118:21 ,,Te laud, pentru că m-ai ascultat, pentru că m-ai mântuit.”

Psalmi 119:62 ,,Mă scol la miezul nopţii să Te laud pentru judecăţile Tale cele drepte.”

Psalmi 119:164 ,,De şapte ori pe zi Te laud, din pricina legilor Tale celor drepte.”

Psalmi 138:2 ,,Mă închin în Templul Tău cel Sfânt şi laud Numele Tău, pentru bunătatea şi credincioşia Ta, căci Ţi s-a mărit faima prin împlinirea făgăduinţelor Tale.”

Psalmi 139:14 ,,Te laud că sunt o făptură aşa de minunată. Minunate sunt lucrările Tale şi ce bine vede sufletul meu lucrul acesta!”

Psalmi 142:7 ,,Scoate-mi sufletul din temniţă, ca să laud Numele Tău! Cei neprihăniţi vor veni să mă înconjoare, când îmi vei face bine.”

Isaia 12:1  În ziua aceea vei zice: „Te laud, Doamne, căci ai fost supărat pe mine, dar mânia Ta s-a potolit şi m-ai mângâiat!”

Isaia 25:1  „Doamne, Tu eşti Dumnezeul meu; pe Tine Te voi înălţa! Laud Numele Tău, căci ai făcut lucruri minunate; planurile Tale făcute mai dinainte s-au împlinit cu credincioşie.”

*

Inima mea este plină de laudă pentru Împăratul!

Ferice de cei blânzi

BLÂNDEŢEA

*

Blândeţea lui Isus ne-ajută
Să stăpânim orice impuls
Şi nicidecum mâniei oarbe
Să nu-i mai dăm vreodată curs.

*

Noi nu putem face dreptate
Când suntem agresivi sau răi.
Vrăjmaşu-l dezarmăm c-un zâmbet
Mergând pe-ale iubirii căi.

*

Când nu răspundem la ocară
Sau clevetirilor ce vin
Blândeţea ne va fi podoaba
Iar răul ne va fi străin.

*

Ca Moise vom fi blânzi tot timpul
Sub tirul criticilor tari.
Şi Domnul ne va da răbdarea
Atâtor oameni sfinţi şi mari.

*

Mărimea ni-i determinată
De cât de mult suntem smeriţi.
Pe câţi din jurul nostru oare
Noi i-am făcut mai fericiţi?

*

A învăţa mereu blândeţea
De la Isus, divinul Miel,
Înseamnă să trăieşti în lume
Smerit şi blând cum a fost El.

*

Blândeţea nu-i o opţiune
Ce-o preferăm din când în când.
Ci-i un secret al biruinţei
Când lupţi cu-al răzbunării gând.

*

Blândeţea e recunoscută
Când nu-i din fire, ci-i din Duh,
Aşa cum pasărea ce zboară
Se-nalţă zilnic în văzduh.

*

Cei ce cultivă des blândeţea
Cu-ntregul ei farmec divin
Vor înţelege frumuseţea
Parfumului de proaspăt crin.

*

Nu renunţa la viaţa sfântă
Şi la blândeţea lui Cristos
Chiar dacă într-o încercare
Te-ai prăbuşit sub cruce jos.

*

El vine grabnic, te ridică
Şi pune-n tine noi puteri
Să fii ca Mielul blând în toate
Şi mult mai bun astăzi ca ieri.

*

Corneliu Livanu

Panică sau Rugăciune?

9 iunieIsaia 37:14-20

Isaia 37:17a

„Doamne,

pleacă-Ţi urechea

şi

ascultă!”

 

Panică sau rugăciune?

Rugăciunea lui Ezechia este un model de rugăciune pentru credincioşii care se simt copleşiţi de greutăţile vieţii. Ezechia recunoaşte că Dumnezeu este real, personal, aproape, că vrea să ajute şi are compasiune pentru poporul Lui. Ezechia Îl prezintă ca Izbăvitorul, Eliberatorul, Salvatorul, Cel care se ţine de promisiune, Cel ce este Sfânt.

Ezechia a pus scrisoarea înaintea Domnului.

Ce pui tu astăzi înaintea Domnului prin rugăciune?

Este anxietate în viaţa ta? Este îngrijorare în inima ta?

Pune totul înaintea Domnului prin rugăciune.

Rugăciunea lui Ezechia începe cu laudă: „Doamne al oştirilor, Dumnezeul lui Israel, care şezi pe heruvimi! Tu eşti singurul Dumnezeu al tuturor împărăţiilor pământului! Tu ai făcut cerurile şi pământul!”(37:16)

El recunoaşte suveranitatea şi atotputernicia Lui.

Ce înseamnă că şade între heruvimi?

Ne amintim de chivotul Domnului pe care erau doi heruvimi. Prezenţa lui Dumnezeu între cei doi heruvimi prezintă iertarea acordată în baza jertfei aduse. Ezechia recunoaşte că Dumnezeu iartă păcatele, că Dumnezeu este îndurător şi milostiv şi vrea să restaureze, nu să distrugă. În umilinţă, Ezechia recunoaşte că Dumnezeu este Împărat peste tot pământul şi cunoaşte toate problemele omenirii. El recunoaşte devastarea pe care a adus-o păgânismul. Ezechia înţelege că cel mai mare bine este ca Dumnezeu să fie revelat şi onorat. Ezechia s-a rugat, chiar dacă Domnul a promis lui Isaia că va elibera poporul. Scopul lui Dumnezeu este în acord cu necesităţile şi responsabilităţile împăratului care s-a rugat ca planul lui Dumnezeu să se împlinească.

Dumnezeu Îşi împlineşte planurile când poporul Lui se roagă.

Doamne, aleg să mă rog prin greutăţile vieţii. Cred că Tu eşti un Dumnezeu personal, aproape de mine, plin de compasiune şi dragoste faţă de mine. Tu eşti Izbăvitorul meu.

 

Doamne, inima mea Îţi mulţumeşte pentru iertare!