Descoperire dată de Duhul Sfânt

1 GodIsaia 48

Isaia 48:16a

„Apropiaţi-vă

de

Mine

şi

ascultaţi!”

*

De cine asculţi tu: de oameni sau de Dumnezeu?

Cum înţelegi tu harul lui Dumnezeu? Cum ţi Se descoperă şi cum te călăuzeşte Duhul Sfânt?

Harul lui Dumnezeu străluceşte în contrast cu încăpăţânarea poporului Israel. Favoarea nemeritată a lui Dumnezeu către Israel se vede prin răbdarea lui Dumnezeu, descoperirea dată de Dumnezeu, învăţătura şi răscumpărarea lui Dumnezeu faţă de ei.

În ce priveşte răbdarea, Dumnezeu le aminteşte avertizările din trecut şi lucrurile noi (răscumpărarea prin Mesia) pe care le va aduce în viaţa lor în viitor. Le vorbeşte despre restaurarea poporului. Urechile lor nu au fost deschise.

Sunt urechile noastre deschise la avertizările Domnului faţă de noi, avertizări scrise pe paginile Scripturilor?

Vezi răbdarea Domnului în viaţa ta?

În ce priveşte descoperirea lucrurilor, Dumnezeu s-a revelat poporului în trecut, dar şi în prezent. S-a prezentat din nou poporului ca „Cel dintâi şi Cel din urmă”, ca „Eu sunt”, ca şi Creatorul şi Susţinătorul universului. S-a prezentat ca Cel ce ţine viitorul în mâna Lui, Cel ce poate să plănuiască şi să ducă la îndeplinire tot ce spune. Domnul foloseşte oameni ca să Se facă cunoscut. L-a folosit pe Cir (împărat păgân), l-a ales şi l-a folosit pe Isaia să vorbească poporului.

Sunt urechile noastre deschise la descoperirea Domnului faţă de noi, descoperiri scrise pe paginile Scripturilor? Cine este Dumnezeu pentru tine? Cum L-ai descrie?

Cum ţi se descoperă Domnul?

În ce priveşte învăţătura, poporul Israel a avut cea mai bună învăţătură. Dacă prin credinţă ar fi luat aminte, pacea şi dreptatea ar fi fost ca un râu în ţara lor, adică prosperitatea şi bunăstarea ar fi fost o siguranţă pentru ei.

Cunoşti tu cea mai bună învăţătură care vine de la Domnul? (Sfânta Scriptură)

În ce priveşte răscumpărarea, acest capitol se încheie cu o cântare de eliberare, biruinţă (eliberarea din robia Babiloniană). Dumnezeu va rămâne credincios promisiunilor făcute patriarhilor şi lui David. Adevărata răscumpărare (mântuire) este lucrarea Duhului Sfânt în inima celor ce aud şi răspund chemării Domnului.

Cum lucrează Duhul Sfânt în viaţa ta? Cât de recunoscătoare eşti Domnului pentru răscumpărarea din robia păcatului? Cum mulţumeşti pentru eliberarea pe care ţi-o dă Cristos?

Când a fost ultima dată când ai izbucnit într-o cântare de biruinţă?

Numai Duhul Sfânt ne descoperă lucrurile duhovniceşti, răbdarea lui Dumnezeu cu noi, învăţătura curată, răscumpărarea prin credinţa în Domnul Isus Cristos şi numai prin puterea Lui vom trăi adevărurile biblice.

Doamne, mulţumim pentru Duhul Tău cel Sfânt. Ajută-ne să rămânem sub călăuzirea Lui şi să nu căutăm învăţătura lumii.

 

Doamne, descopere inimii mele lucrarea Duhului Sfânt!

Apropiaţi-vă de Mine

natureIsaia 48

Isaia 48:16a

*

„Apropiaţi-vă

de Mine

şi

ascultaţi!”

*

 

Oare de ce ne spune Dumnezeu să ne apropiem de El? Pentru că ne-am îndepărtat?

Cum s-au depărtat israeliţii de la mărturisirea de credinţă?

Cum ne depărtăm noi de la mărturisirea de credinţă?

Trăim noi o viaţă contradictorie? Este ipocrizie în închinarea noastră?

Spunem cu gura, dar ceea ce gândim nu poate ajunge la inimă?

Dacă ştim că un lucru este rău, de ce nu ne putem lăsa de el?

Vedem şi înţelegem noi adevărul sau numai vorbim despre lucruri bune?

Dumnezeu a spus despre poporul Israel că este împietrit, că grumazul lui este un drug din fier şi are o frunte de aramă. Nu vrea să mărturisească lucrările Domnului.

Cu toate acestea Dumnezeu este îndelung răbdător şi nu îl nimiceşte. Vrea să lucreze în viaţa lor de dragul Numelui Lui.

Ce crezi că ar zice Dumnezeu despre tine?

Ce crezi că ar zice Dumnezeu despre creştinii de azi? Spunem şi noi că Domnul este Sfânt în ziua de duminică şi apoi în timpul săptămânii uităm?

Harul e darul nemeritat. Astăzi mai este har dacă îl primesc. Dumnezeu vrea să lucreze în viaţa mea.

El nu ne pedepseşte pentru nelegiuirile noastre, ci ne iartă şi ne dă o nouă şansă în fiecare zi.

Domnul dă un mesaj foarte clar poporului în versetul 16a „Apropiaţi-vă de Mine şi ascultaţi!”

Care este mesajul Domnului pentru tine? Cum răspunzi?

Aflarea păcii în viaţa mea depinde de prezenţa (aflarea) lui Dumnezeu în viaţa mea. Îl caut eu pe Dumnezeu mai întâi? Chem eu pe Domnul în viaţa mea?

Doamne, mesajul Tău pentru mine astăzi este o chemare la ascultare şi apropiere de Tine. Vreau să Te ascult şi să Te urmez fără ipocrizie. Ajută-mă să iubesc prezenţa Ta care mă schimbă şi mă împuterniceşte să trăiesc viaţa de credinţă.

Mulţumesc pentru harul Tău, pentru favoarea Ta pe care mi-o dai în fiecare zi ca să Te cunosc şi să trăiesc spre slava Numelui Tău. Vreau să mărturisesc lucrările Tale cele minunate şi iartă-mă că uit mereu care este datoria mea aici pe pământ. Doamne Isuse, Tu ai murit pentru păcatele mele şi m-ai salvat pentru ca eu să trăiesc în ascultare de legile şi poruncile Tale în fiecare zi. Păzeşte-mă de făţărnicie şi încăpăţânare, căci nu doresc să trăiesc după poftele firii pământeşti, ci după Adevărul Tău.

Doamne, fereşte inima mea de ipocrizie!

O, de aş fi luat aminte!

1 beauty*

Isaia 48

Isaia 48:16a „Apropiaţi-vă de Mine şi ascultaţi!”

*

Dumnezeu vorbeşte unui popor care poartă numele Israel, care a ieşit din apele lui Iuda, care a jurat pe Numele Domnului, care cheamă pe Dumnezeu, care îşi trage numele de la Cetatea Sfântă şi se bizuieşte pe Dumnezeu, Domnul oştirilor. Totuşi, acest popor are o problemă mare: inima lor este departe de gura lor. Adevărul şi neprihănirea nu sunt în inimile lor.

Ei sunt oameni buni (de treabă- ca fraţii lui Iosif) numai că se joacă cu Dumnezeu.

Oare cum sunt eu? Seamăn cu poporul Israel? Unde e inima mea? Vorbesc lucruri care nu sunt adevărate? Am o religie de cuvinte frumoase, dar fără inimă? Vorbesc eu cuvintele lui Dumnezeu ca oamenii să creadă că sunt un om bun? Cine se uită la mine, spune că sunt o persoană bună (dar eu ştiu unde este inima mea)? Vreau ca eu să arăt bine înaintea altora sau caut gloria lui Dumnezeu?

Dumnezeu este bun şi nu ne dă ceea ce merităm. El este credincios şi adevărat şi a promis că va aduce lucruri noi în viaţa poporului Israel. Dar El cere mereu un lucru: ascultare de El. Inima lui Dumnezeu parcă plânge când spune: „O, de ai fi luat aminte!”.

De câte ori în viaţă spui: O, dacă nu aş fi făcut aşa!? O, dacă nu aş fi zis aşa!? O, dacă nu m-aş fi dus acolo!? O, dacă aş fi luat aminte!?

Supunerea noastră faţă de Dumnezeu ne ajută să nu avem regrete.

Dumnezeu are har pentru cei ce nu merită, dar pentru cei răi, nu este pace. Fără credinţa în Dumnezeu, nu este pace. Dumnezeu este credincios, chiar şi când oamenii sunt necredincioşi.

În istorie vedem că Dumnezeu a rămas credincios poporului Israel, chiar dacă i-a pedepsit.

Cum ţi-a arătat Dumnezeu credincioşia Lui anul acesta? Cum ţi-a arătat Dumnezeu credincioşia Lui săptămâna aceasta? Cum îi răspunzi? Cu recunoştinţă? Cu răzvrătire?

Deşi noi Îl dezamăgim pe Dumnezeu, El ne-a promis că nu ne va părăsi. Îşi duce la îndeplinire promisiunile pentru că este credincios şi adevărat.

Cum te cercetezi ca să ştii dacă eşti pe drumul cel bun?

Doamne, vreau să trăiesc fără regrete, de aceea Te rog ajută-mă să-mi cercetez inima mea, să mă apropiu de Tine şi să Te ascult. Tu eşti bun cu mine şi eşti credincios promisiunilor Tale. Mulţumesc că îmi dai mai mult decât merit, de aceea Te rog ajută-mă să trăiesc în curăţie şi credincioşie faţă de Tine, ca să ajung să am o inimă curată şi o gură binecuvântată.

 

Doamne, dă-mi harul să armonizez gura mea cu inima mea!

 

Eu şi numai eu

1 faith*

Isaia 47

Isaia 47:10b „Ziceai în inima ta: „Eu şi numai eu”.”

*

Ce zici tu în inima ta? Care lucruri au pus stăpânire pe tine?

Mândria spune: ,,Eu şi numai eu!” De câte ori mândria vorbeşte prin gura ta? Cum recunoşti acest păcat în viaţa ta sau a altora?

Ce a spus Babilonul despre el?

De ce crezi că fiica Babilonului este numită „fecioară”?

S-a considerat fără păcat? S-a mândrit pentru că nu i-a venit încă pedeapsa şi căderea?

Dumnezeu îi va descoperi păcatul şi va fi pedepsită. Va sta pe pământ fără scaun de domnie. Nu va mai fi numită subţirică şi plăcută. Va măcina făină (va lucra din greu), va fi acoperită de ruşine. Va pierde tot ce are.

De ce? Pentru că nu a respectat autoritatea lui Dumnezeu, nu a avut milă şi a apăsat greu jugul asupra bătrânului. S-a dedat la plăceri, a stat fără grijă, s-a mândrit că nimeni nu o poate atinge şi s-a lăudat că niciodată nu va fi văduvă sau lipsită de copii. A preţuit descântecele, s-a încrezut în răutatea ei şi zicea: „Nimeni nu mă vede”. S-a lăsat amăgită de înţelepciune lumească şi de ştiinţă omenească. S-a închinat la vrăjitori şi la cititori în stele.

Care dintre aceste păcate sunt şi în viaţa ta?

Ai spus vreodată că nu o să se întâmple anumite lucruri rele în viaţa ta (din mândrie)?

Ai spus vreodată că tu nu vei face aşa ceva (un lucru rău pe care alţii l-au făcut)?

Ce practici spirituale experimentezi sau cauţi în afara creştinătăţii?

Ce sfat ai da unei persoane care caută răspunsuri în viaţă, înafara celor descrise în Scripturi?

După mândrie urmează umilirea, căderea.

Doamne, păzeşte-mă de mândrie ca să nu stăpânească peste mine. Ajută-mă să-mi văd păcatul, să-l mărturisesc şi să mă las de el. Tu mă vezi, Tu cunoşti inima mea. Schimbă-mi inima după voia Ta. Tu eşti Răscumpărătorul meu, Domnul oştirilor, Sfântul lui Israel. Voi căuta înţelepciunea de sus care este curată, blândă, paşnică, uşor de înduplecat, plină de îndurare şi roade bune, fără părtinire, nefăţarnică. Voi căuta Legea Ta care mi Te descoperă. Voi sta departe de plăcerile acestei lumi, voi fi atentă la inima mea, voi trăi cu grijă şi voi păzi gura mea ca să nu vorbească cu trufie, căci doresc ca Tu să Te bucuri de viaţa mea. Cred că Tu o să-mi vii în ajutor.

Doamne, păzeşte inima mea de trufie!

Glasul inimii

*

Ce pot să îmi doresc mai mult
Iubitul meu Mântuitor
Decât să stau la poala crucii
Să Te slăvesc…să Te ador…

*

Şi ce dovadă de iubire
Mai mult de-atât să pot afla
Când la Golgota, pentru mine
Ţi-ai dat ca jertfă…viaţa Ta!

*

Atâta pace şi speranţă,
Atâta dragoste-am aflat
De când Te-am întâlnit pe Tine
Şi sunt un rob răscumpărat!

*

Iar fiecare nouă zi
E har şi binecuvântare
Căci Tu, eşti Stânca vieţii mele
Şi în furtună, Veşnic Soare!

*

De-aceea-n orice dimineaţă
Şi-n liniştea din nopţi târzii
Te laud Tată…Te slăvesc
Şi-Ţi cânt prin glasul inimii!

*

Vulcan-19-09-2013
Mary

*

by Maria Luca

Meditatie

*

Uneori, mă aplec la răscruce de drum,
Caut o urmă pierdută-n ţărână şi scrum
Şi purtat de-amintiri, vreau acut rezolvări,
Pentru tot, pentru toate, răspuns şi-strigări.

*

Mă cheamă văzduhul, m-atrage mai mult,
Pe aripi de vis mă înalţ şi ascult,
Un foşnet de frunză în plânsă cădere,
Transmite-n tăcere perena-i durere.

*

Epopeea-şi descrie eternu-i fior,
Ghergheful Iubirii ţese tainicul dor,
Iar funia ce leagă pământul de cer,
Deschide cărări, dezleagă-un mister.

*

Mă aplec şi mai mult pământul s-ating,
Ca floarea ce trece, la fel eu mă sting,
Dar firul de iarbă în verdele-i clar,
Exaltă, vorbeşte: ” Mai există un Har!”

*

Decât un copac pe pământ, fără rod,
Mai bine o trestie răsfrântă în glod,
Decât un ocean plin de valuri, furios,
Mai bine-un izvor ce doineşte sfios!

*

Tu nu ai valoare aici pe pământ,
De nu cauţi frumosul şi tot ce e sfânt,
Căci astăzi exişti dar mâine-i o zi,
Ce nu-ţi aparţine, nu şti de-i mai fi.

*

Nu frumuseţea îţi dă o valoare
Nici  înălţimea, eşti mic sau eşti mare,
Nimic ce te leagă de praf şi de glie,
Nu-ţi dă paşaportul spre rai, veşnicie.

*

Eu caut frumosul în tainice şoapte,
Când soarele-adoarme în braţe de noapte,
Legănat de visări, mângâiat de Cuvânt,
Mă scutur de tină, spre ceruri m-avânt,

*

Iertare îmi cer Tatălui Sfânt Dumnezeu,
Puţin mi-a cerut, mai puţin am dat eu,
Primeşte-mă, Doamne, mi-e sufletul plâns,
Atâta povară şi-amărăciune am strâns!

*

Să mă cureţi în foc şi trăirea să-mi cerni,
În sufletul meu Duhul Tău să-L aşterni,
La răscruci de voi fi, pe genunchi mă aşez
Şi-aşteptând ca să vii, la ce sunt meditez!

*

18/09/13, Barcelona

*

by Lucia Baltosu

Ziceai în inima ta

1 trust*

Isaia 47

Isaia 47:10b

„Ziceai în inima ta: „Eu şi numai eu”.”

*

Ce zici tu în inima ta?

Ai zis vreodată: ,,Eu şi numai eu!”?

Dumnezeu a folosit Babilonul ca să pedepsească Israelul, dar Babilonul a mers prea departe. A ajuns să se mândrească, a ajuns să zică: „Eu şi numai eu”. A uitat că Dumnezeu conduce istoria, nu Babilonul (chiar dacă era puterea cea mare pe pământ). Conştienţa puterii l-a înşelat. O catastrofă nevăzută va veni peste Babilon. Astrologii, vrăjitorii, descântătorii nu ştiu ce va fi în viitor. Încrederea în ei nu ajută.

Conţinutul credinţei este important!

Ceea ce credem are consecinţe asupra noastră. Suntem liberi să credem ce vrem, dar nu suntem liberi să alegem sau să schimbăm consecinţele credinţei, necredinţei sau consecinţele deciziilor noastre. Consecinţa necredinţei este judecata. Consecinţa trăirii după bunul meu plac este lipsa binecuvântărilor şi multe alte pierderi.

Care este atitudinea ta? Credinţa? Crezi că poţi să continui la nesfârşit cu necredinţa?

Care lucruri crezi că nu se vor schimba niciodată? Care lucruri crezi că nu ţi le poate lua nimeni?

Cui îi spui: „Eu şi numai eu!”? Cui spui: „Nimeni nu-i ca mine!”? Cui spui: ,,Ce zic eu, se va face!”?

Autoritatea se câştigă, nu se impune.

Pentru care lucruri te încrezi în puterea şi înţelepciunea ta? Ce vei face ca toată încrederea să o pui numai în Dumnezeu? Trebuie să-ţi schimbi atitudinea faţă de Dumnezeu?

Babilonienii au fost mândri de cuceririle lor, nerecunoscând că victoria aparţine lui Dumnezeu. Recunoşti tu ajutorul lui Dumnezeu în succesele tale?

Babilonienii nu au luat în considerare consecinţele purtării lor rele faţă de alţii.

Crezi că purtarea ta rea faţă de alţii are consecinţe?

Babilonul a folosit expresii care sunt adevărate numai pentru Dumnezeu: eu şi numai eu, nimeni nu mă vede. Foloseşti des în vorbirea ta pronumele „eu”? Crezi că totul se învârte în jurul tău? Cât de importantă este persoana ta şi cât de mult reflectă purtarea ta faptul că tu Îl reprezinţi pe Dumnezeul tău? Ce spune purtarea ta despre Dumnezeul tău?

Caut eu gloria lui Dumnezeu? Caut să strălucească lumina Lui prin mine?

Doamne, vreau ca să am credinţă în Tine, căci Tu îmi dai victorie şi eu Îţi dau glorie!

Doamne, păzeşte inima mea de mândrie!

Cu cine Mă veţi pune alături?

1 God*

Isaia 46

Isaia 46:5a

„Cu cine Mă veţi pune alături, ca să Mă asemănaţi?”

*

În mod repetat, Isaia avertizează poporul despre nebunia idolatriei în comparaţie cu puterea şi înţelepciunea unicului Dumnezeu, Creatorul. Idolii duc la corupţie şi distrugere. Dumnezeu rămâne credincios, plin de bunătate şi îndurare.

În ciuda încăpăţânării poporului Israel, Dumnezeu rămâne neclintit în promisiunea Lui în ceea ce priveşte restaurarea poporului. Oare de ce nu renunţă Dumnezeu la poporul Israel?

Oare de ce nu renunţă Domnul la mine?

De ce continuă să lucreze în viaţa mea cu o răbdare pe care eu nu o înţeleg?

Ce mare diferenţă între relaţia zeilor cu popoarele lor şi relaţia lui Dumnezeu cu poporul Lui!

Doamne, cred că Tu eşti Dumnezeu şi nu este altul (46:9); cred că ceea ce ai vestit vei duce la împlinire (46:10). Hotărârile Tale rămân în picioare şi voia Ta se face.

Tu ai chemat de la răsărit o pasăre de pradă (Cir), ca să împlinească planurile Tale, pentru că ai toată puterea să plănuieşti şi să împlineşti. Tu ai pedepsit idolatria.

Te-ai gândit tu dacă este idolatrie în viaţa ta sau dacă tu te închini la idoli?

Iată ce scrie Pavel în Coloseni 3:5 „De aceea omorâţi mădularele voastre care sunt pe pământ: curvia, necurăţia, patima, pofta rea şi lăcomia care este o inchinare la idoli”. Te-ai gândit vreodată că lăcomia este închinare la idoli? Cum te rogi ca acest păcat să nu-ţi fure inima?

Doamne, mulţumesc că Te apropii de mine cu neprihănirea Ta. Tu nu zăboveşti ca să-mi descoperi mântuirea Ta. Ce mare bucurie şi speranţă pentru mine şi pentru cei ce cred! Mulţumesc că mă ierţi când am o inimă împietrită şi mă chemi din nou la Tine. Zideşte în mine o inimă curată Dumnezeul meu şi pune în mine un duh nou şi statornic. Pune-mi piciorul pe stâncă şi întăreşte-mi paşii. Fie slava Ta, prezenţa Ta, peste mine.

Mulţumesc că Tu mă porţi şi vrei să mă susţii prin Cuvântul Tău, prin rugăciuni, prin comunitatea celor credincioşi pe care i-ai pus în jurul meu şi mă înveţi să renunţ la lăcomie şi la voia mea ca voia Ta să se facă în viaţa mea.

Doamne, mă bucur că Tu, Cel care nu poate fi asemănat cu nimeni, eşti Domnul şi Mântuitorul meu. Tu mă vei ajuta să Te urmez în fiecare zi.

Doamne, păzeşte inima mea de idoli!

Cu cine Mă veţi asemăna?

1111*

Isaia 46

Isaia 46:5a

„Cu cine Mă veţi pune alături, ca să Mă asemănaţi?”

*

Cu cine putem să-L asemănăm pe Dumnezeu?

Care este comparaţia dintre babilonieni şi dumnezeii lor în contrast cu poporul Israel şi Dumnezeul lor?

Dumnezeii babilonienilor erau Bel şi Nebo. Ei erau puşi pe vite şi dobitoace care îi purtau unde mergeau ei. Aceşti idoli au ajuns o povoară pentru vita obosită care s-a prăbuşit fără să poată salva povara.

Dumnezeul poporului Israel este Domnul care a purtat poporul în spinare de la obârşia lui, a purtat poporul pe umăr de la naşterea lui şi va fi acelaşi până la bătrâneţea lor, până la cărunteţea lor vor fi sprijiniţi. Vor fi purtaţi şi sprijiniţi de Domnul ca să fie mântuiţi.

Cunoşti din istoria poporului Israel situaţii când Dumnezeu i-a purtat, i-a susţinut şi i-a apărat?

Din Egipt până astăzi au fost apăraţi, sprijiniţi şi purtaţi de Domnul.

Cum îţi poartă ţie Domnul de grijă? Cum te sprijineşte Domnul astăzi?

Cum te-a apărat Domnul de-a lungul anilor?

Care este cerinţa Domnului de la poporul Israel?

Ascultaţi-Mă, ţineţi minte, fiţi oameni, veniţi-vă în fire, aduceţi-vă aminte.

Care crezi că este cerinţa Domnului faţă de tine?

Care este promisiunea Domnului pentru poporul Israel? Să fie mântuit!

Care crezi că este promisiunea Domnului pentru tine? Mântuirea!

Doamne, Tu eşti Dumnezeul meu care mă poartă de la naştere până la bătrâneţe. Tu mă sprijineşti ca să mă mântuieşti. Tu porţi de grijă tuturor nevoilor mele. Tu mă chemi să Te ascult când îmi vorbeşti. Tu îmi aminteşti să ţin minte legile şi poruncile Tale. Tu mă ajuţi să fiu o femeie înţeleaptă şi evlavioasă. Tu-mi spui să-mi vin în fire când mă depărtez de Tine. Tu îmi aduci aminte de lucrările Tale în viaţa mea. Tu îţi păstrezi bunătatea şi credincioşia faţă de mine. Tu nu ai asemănare nici în cer nici pe pământ!

Doamne, vreau să păstrez în inima mea legile şi poruncile Tale!

Dezamăgirea

1 trustIsaia 46

Isaia 46:5a

„Cu cine

veţi pune alături,

ca să

Mă asemănaţi?”

*

Te-a dezamăgit cineva vreodată? Oare cine nu a fost niciodată dezamăgit? Cunoşti pe cineva care nu a fost niciodată dezamăgit? De ce ne dezamăgesc alţii? Pentru că nu se ridică la nivelul aşteptărilor noastre. Cine te-a dezamăgit pe tine? Un membru din familia ta? Un prieten? Şeful, pentru că nu ţi-a mărit salarul când meritai? Cine te-a trădat? Cine ţi-a frânt inima?

Dezamăgirea este credinţa sau încrederea pusă în cineva care nu merită sau nu poate împlini aşteptările noastre.

Credinţa sau încrederea trebuie puse numai în Dumnezeu!

Te încrezi tu în ceea ce face o mână omenească sau numai în Dumnezeu?

În ciuda tuturor dezamăgirilor mele (pentru că mi-am pus încrederea în altceva sau altcineva), Dumnezeu îşi ţine promisiunea faţă de mine şi mă salvează.

Obiectul credinţei mele este important.

Cine este obiectul credinţei tale? La cine te uiţi după salvare ca să scapi de mânia lui Dumnezeu?

Avem nevoie de salvare ca să scăpăm de judecata şi mânia lui Dumnezeu, ca să nu ne distrugem singuri prin tendinţele noastre spre păcat.

Crezi că faptul că eşti membru într-o biserică te ajută? Sau faptul că participi regulat la un studiu biblic? Sau crezi că personalitatea, aparenţa fizică, banii, talentele, familia etc., salvează?

Orice lucru de sub soare poate să dispară, să piară, să moară, să te dezamăgească.

Dacă până acum ţi-ai pus încrederea în altceva sau altcineva decât Dumnezeu, cum îţi vei schimba direcţia? Ce vei face?

Doamne, Tu nu m-ai dezamăgit niciodată, dar eu Te-am dezamăgit prin faptul că mi-am pus încrederea în alte lucruri şi în alte persoane, în loc să mă încred total în Tine pentru nevoile mele. Te rog să mă ierţi că m-am crezut nedreptăţită de Tine în anumite situaţii, pentru că am vrut ca Tu să asculţi de mine şi să faci lucrurile aşa cum cred eu. Te rog să mă ierţi că de multe ori cred că ştiu mai bine cum se rezolvă anumite probleme şi nu aştept în tăcere ajutorul Tău.

Vreau să-mi pun toată nădejdea în Tine pentru viaţa mea şi pentru toate nevoile mele.

Doamne, păzeşte inima mea de dezamăgire!