Colaps şi binecuvântare

15aIsaia 19

Isaia 19:12b

„ Să spună ce a hotărât Domnul oştirilor împotriva Egiptului.”

*

Isaia 19:25b

„Binecuvântat să fie Egiptul.”

Domnul judecă Egiptul. Cum? Isaia proroceşte un dezastru politic (19:2 se vor lupta între ei: frate cu frate, prieten cu prieten, cetate cu cetate, împărăţie cu împărăţie), un dezastru economic (Nilul va seca, canalele goale şi uscate, pescarii vor geme, cei ce lucrează vor fi acoperiţi de ruşine, stăpânitorii întristaţi, simbriaşii cu inima amărâtă), un dezastru intelectual (înşelăciune, sfaturi rele, cunoştinţă slabă, voievozii au înebunit, sfetnicii înţelepţi s-au prostit, căpeteniile sunt în rătăcire, duh de ameţeală). Va fi un colaps total.

Domnul va lovi Egiptul, dar tot El îl va tămădui.

Se aseamănă vremea noastră cu vremea lui Isaia? Crezi că urmează un colaps în omenire? Crezi că Domnul dă o şansă celor ce se pocăiesc?

Cum vezi judecata Domnului în societatea noastră?

Ce se va întâmpla cu Egiptul în împărăţia de o mie de ani? Ei vor cunoaşte pe Domnul. Vor alege alianţa cu Domnul. Cinci cetăţi vor vorbi limba Canaanului. Va fi un altar pentru Domnul în Egipt. Va fi un stâlp de aducere aminte pentru Domnul la hotarele Egiptului. Vor striga către Domnul şi El le va trimite un mântuitor şi un apărător care să-i izbăvească. Domnul se va descoperi egiptenilor. Imposibilul tuturor lucrurilor imposibile se poate întâmpla. Imposibilul este posibil cu Dumnezeu. Noi avem un Dumnezeu care schimbă imposibilul, în posibil.

Care este situaţia imposibilă din viaţa ta? Relaţii rupte? O boală terminală? Lipsuri financiare? Căsătorie nefericită? Un copil rebel? Îţi dă capitolul 19 din cartea Isaia, o speranţă?

Ce schimbă Domnul în viaţa ta? Ai curaj să ceri Domnului să facă imposibilul?

Dacă eşti în suferinţă astăzi, Domnul te poate tămădui. Cunoşti tu pe Domnul? Unde este altarul tău? Cum strigi către Domnul? Este El Mântuitorul tău, Apărătorul tău, Izbăvitorul tău?

 

Inima mea spune:

Tu eşti Mântuitorul meu!

Tu eşti Apărătorul meu!

Tu eşti Izbăvitorul meu!

 

Totul este sub controlul Lui

14aIsaia 15-18

Isaia 18:4

„Căci aşa mi-a vorbit Domnul:

„Eu privesc liniştit din locuinţa Mea

pe căldura arzătoare

a luminii soarelui

şi pe aburul de rouă,

în vipia secerişului”.”

 

Lumea în care trăim este într-o schimbare rapidă. Internetul, televizorul, ziarele şi magazinele ne spun acest lucru. Piaţa financiară este în necaz, ne îngrijorează teroriştii, căsătoriile sunt în crize, locurile de muncă tot mai puţine. Ne întrebăm unde este Dumnezeu, şi ce face.

Dumnezeu ţine totul sub controlul Lui. El îşi împlineşte scopul cu fiecare individ şi cu fiecare naţiune. El nu este pasiv. Este implicat într-un mod activ în viaţa mea.

Chiar dacă sunt judecată pentru păcatul meu, ştiu că Dumnezeu este drept.

Judecata lui Dumnezeu aduce consecinţe pentru păcatului meu. Păcatul este pedepsit.

Judecata lui Dumnezeu este întotdeauna spre restaurarea mea. El nu este răzbunător, nici rău. Mă disciplinează în dragoste, ca să mă întorc la El. Dumnezeu nu mă distruge prin pedeapsă pentru că mă încred în El pentru protecţia Lui. El îmi oferă ajutorul Lui, şi vreau să-l accept. Îmi cer iertare pentru mândria şi aroganţa mea care mi-au adus căderea.

Dumnezeu urăşte mândria. Mândria este un păcat grav.

Nu vreau ca mândria mea să încurce planul Domnului în viaţa mea. Aleg să depind de Domnul, nu de ceea ce ştiu eu. Aleg să mă încred în Domnul. Aleg să mă întorc la El ori de câte ori cad. El este tot ce am nevoie. În El singur îmi găsesc siguranţa.

Dumnezeu nu mă va dezamăgi niciodată. Promisiunile Lui sunt da şi amin.

Doamne, ajută-mă să nu mă bazez pe bani, pe prieteni, pe familia mea, pe soţul meu, pe profesia mea, ci numai pe Tine, căci toate celelalte pot cădea, dar Tu rămâi veşnic.

Păzeşte de asemenea pe roaba Ta de mândrie ca să nu stăpânească peste mine. Descoperă-mi dacă se furişează în inima mea şi fă-mă vegheatoare. Aminteşte-mi mereu de umilinţă.

Doamne, dă-mi o inimă veghetoare!

Cum priveşti spre viitor?

1 who i amIsaia 17-18

Isaia 18:4

„Căci aşa mi-a vorbit Domnul:

„Eu privesc liniştit

din locuinţa Mea

pe căldura arzătoare

a luminii soarelui

şi pe aburul de rouă,

în vipia secerişului”.”

 *

Cel ce priveşte liniştit este Făcătorul tău, Domnul, Creatorul şi Susţinătorul tuturor lucrurilor.

În perioada mileniului, oameni din popoare diferite se vor închina Domnului.

Ce înseamnă pentru tine să te uiţi la Făcătorul tău şi să îţi întorci ochii spre Sfântul lui Israel? Cine aduce daruri Dumnezeului Atotputernic, şi unde vor fi aduse?

Ce poţi tu face ca să te uiţi la Făcătorul tău şi să-i aduci daruri?

Dumnezeu se uită din ceruri şi vede ce se face pe pământ. El este Făcătorul, Sfântul lui Israel, Salvatorul, Stânca, Scăparea, Cel Atotputernic. În El trebuie să ne punem încrederea. Numai El poate să ne salveze.

Cei ce se închină la idoli, vor ajunge în necaz. Care crezi că sunt idolii în cultura noastră?

Banii, puterea, faima, case, maşini, inteligenţă, popularitate, închinare fără Dumnezeu, clădirile bisericeşti sau alte lucruri? Idolii nu ajută.

Care este relaţia dintre Dumnezeu şi idolii Egiptului?

Cum va distruge Dumnezeu Egiptul?

Ce metode foloseşte Dumnezeu astăzi ca să ni se descopere?

Ce învăţăm când privim la: conducători politici, economie, cutremure, inundaţii, autodistrugere?

Etiopia (Cuş) a venit să ajute Iuda în luptă împotriva Asiriei. Isaia i-a trimis acasă spunând că Dumnezeu este Apărătorul poporului.

(18:7) Etiopia are un viitor. Cei ce vor crede promisiunile lui Dumnezeu vor aduce daruri Domnului oştirilor.

Este un viitor şi o nădejde şi pentru mine şi pentru tine. Oriunde se uita Iuda erau numai duşmani (la nord- Asiria, la sud Etiopia, la est Moab, la vest Filistia). Singura şansă era să privească în sus de unde vine ajutorul. Priveşte şi tu în sus de unde va veni ajutorul tău.

Cine sunt eu şi ce viitor voi avea?

Doamne, inima mea se bucură de viitorul pe care Tu mi l-ai pregătit!

In The Valley – Sovereign Grace

 

Doamne, inaltat și sfânt, blând și umil,

Tu m-ai adus in valea viziunilor,

Aici locuiesc acum, în adâncuri, dar Te văd în înălțimi;

Inconjurată de munți de păcate privesc slava Ta.

Fa-ma să învăț paradoxul drumului care merge in jos

este drumul care merge in sus,

Aceea ca atunci cind esti doborit, este să fie ridicat,

Că inima franta este inima vindecata,

Că duhul sfarimat este duhul fericit,

Că sufletul pocăit este sufletul victorios,

Ca avind nimic este sa ai totul,

Ca purtind crucea este a purta coroana,

Ca a da este de a primi,

Că valea este locul viziunilor.

Doamne, în timpul zilei, stelele se pot observa din cele mai adinci fintini,

și cu cit este mai adânca fintina cu atit stelele Tale stralucesc

Lasă-mă să găsesc lumina Ta în întuneric meu,

Viața Ta în moartea mea,

Bucuria Ta în durerea mea,

Harul Tău în păcatul meu,

Bogățiile Tale în sărăcie mea,

Slava Ta în vale mea.

 

Inima Lui şi inima mea

4 lacrimiareIsaia 15-18

Isaia 18:4 „Căci aşa mi-a vorbit Domnul: „Eu privesc liniştit din locuinţa Mea pe căldura arzătoare a luminii soarelui şi pe aburul de rouă, în vipia secerişului”.”

Dumnezeu este imparţial. Nu are favoriţi şi judecă nedreptatea şi cruzimea. Înaintea Lui nu contează cine comite păcatul: individul sau poporul.

Te temi că cineva te va trata cu cruzime? Te temi că cineva va fi nedrept cu tine?

Este cineva în viaţa ta pe care-l tratezi cu cruzime şi crezi că o să scapi nepedepsită?

Unde a căutat Moabul refugiu? Isaia le-a spus unde să caute refugiu, unde să caute sfat şi protecţie, dar ei l-au ignorat. Mândria şi înşelăciunea le-au orbit ochii. Isaia le-a spus mesajul Domnului.

Cum te încurajează exemplul lui Isaia în prezentarea mesajului lui Dumnezeu către cei pierduţi?

Noi trebuie să fim credincioşi Domnului ducând vestea bună fără să ne gândim dacă oamenii ascultă sau nu de Domnul. Care crezi că este bariera între oameni şi Dumnezeu? De ce crezi că unii oameni nu primesc şi nu cer ajutorul Domnului? De cele mai multe ori este mândria, aroganţa, inima şi mintea murdară.

Care este bariera ta? Ce vei face cu ea? Poţi să vezi sau să înţelegi starea ta reală înaintea Domnului?

Recunoşti că ai nevoie de ajutor? Ceri ajutor? Domnul priveşte liniştit din locuinţa Lui. Vrea să te ajute. Vrei să-ţi vorbească? Vei accepta vorbirea Lui?

Isaia suferă pentru Moab când este pedepsit pentru refuzul de a se întoarce la Dumnezeu. Cum îşi exprimă el gândurile şi simţămintele faţă de distrugerea Moabului? „Îmi plânge inima pentru Moab” (15-5), „plâng pentru via din Sibna, … ud cu lacrimile mele” (16:9), „îmi plânge sufletul ca o harfă şi inima” (16:11).

Care sunt gândurile şi simţămintele tale când cineva suferă consecinţele păcatelor? Pentru cine îţi plânge inima? Pentru cine curg lacrimi din ochii tăi? Pentru cine îţi plânge sufletul?

Doamne, Tu priveşti liniştit la mine din locuinţa Ta. Tu mă vezi căci eu sunt în atenţia Ta. Inima Ta plânge pentru mine ori de câte ori sunt neascultătoare. Îmi plâng şi eu păcatul meu şi refuzul meu de a trăi în ascultare de Tine. Mă-ntorc la Tine în fiecare zi să-Ţi cer iertare şi ajutor.

Doamne, plâng şi mă rog pentru cei pierduţi din familia mea. Te rog păzeşte inima lor de înşelăciunea păcatului. Mă rog ca ei să audă vorbirea Ta şi să Te asculte.

Doamne, păzeşte inima mea de înşelăciune!

 

Protecţia mea

11aIsaia 15-18

Isaia 18:4

„Căci aşa mi-a vorbit Domnul:

„Eu privesc liniştit din locuinţa Mea

pe căldura arzătoare a luminii soarelui

şi pe aburul de rouă,

în vipia secerişului”.”

 

Crezi că trăieşti într-o lume stabilă sau instabilă?

Este instabilitate peste tot: în domeniul financiar, în familie, la lucru, etc.

Cum te simţi în această lume? Ţi-e teamă uneori? Te întrebi unde este Dumnezeu? Te gândeşti oare ce face Dumnezeu? Care sunt planurile şi scopul Lui cu istoria?

Dumnezeu este implicat într-un mod activ în împlinirea scopului pe care-l are cu fiecare individ sau cu fiecare naţiune. Toţi suntem creaţia Lui. El nu ne urmăreşte pasiv din ceruri ca să vadă cine ce face. El judecă popoarele cu dreptate. De ce judecată? Păcatul a venit în lume prin Adam şi Eva. Noi suferim consecinţele păcatelor noastre. Disciplina lui Dumnezeu este protecţia noastră ca să nu fim distruşi.

Unde te uiţi tu pentru protecţie? Dumnezeu poate distruge una după alta toate protecţiile tale ca să vezi că ai nevoie de El. Numai El protejează cu adevărat. Popoarele au făcut alianţe în istorie dar nu au câştigat. Cu cine faci tu alianţe? Pe cine te bazezi? Pe puterea militară a ţării tale? Pe soţul tău? Pe banii tăi? Pe prieteni? Pe educaţie, experienţă sau profesie?

Oamenii sunt mândri şi refuză oferta lui Dumnezeu.

Securitatea se găseşte numai în Dumnezeu. Nu se găseşte în ajutorul omului, nici în alianţele lui umane. Dumnezeu ne spune că ne va apăra fără să avem nevoie de aliaţii umani. El ne oferă ajutorul Lui. Astăzi este har. Va veni o zi în istorie când va fi prea târziu. Pocăieşte-te astăzi! Acceptă astăzi ajutorul şi oferta Domnului.

În care domenii din viaţa ta te bazezi pe oameni? La care alianţe vei renunţa?

 

Doamne, mă bucur că inima mea a acceptat oferta Ta!

 

Eu privesc liniştit

10aIsaia 15-18

Isaia 18:4

„Căci aşa mi-a vorbit Domnul:

„Eu privesc liniştit

din locuinţa Mea pe căldura arzătoare a luminii soarelui şi pe aburul de rouă, în vipia secerişului”.”

 *

Care este scopul lui Dumnezeu? De ce ne vorbeşte?

Oamenii de afaceri, părinţii, artiştii, soldaţii şi toate popoarele din timpul lui Isaia, toţi aceştia au fost conştienţi că lumea lor este o lume instabilă. Oare se gândeau ei la Dumnezeu? Oare se gândeau ei că ţara lor va fi condusă de o putere străină, de o ţară străină? Oare se îngrijorau de creşterea taxelor şi impozitelor? Era oare Dumnezeu prezent în cadrul acestor naţiuni? Cunoştea El viaţa de fiecare zi a fiecărui individ din aceste naţiuni? Va fi oare dreptate pentru cei ce suferă sub apăsarea omului? Va veni Mesia cel promis de Isaia?

Oamenii caută soluţii la problemele vieţii. Din nefericire, mulţi dintre ei caută greşit ca prin alianţe omeneşti să rezolve probleme care nu au rezolvare umană. Dumnezeu priveşte liniştit din locuinţa Lui şi Îşi desfăşoară planurile Lui cu fiecare naţiune.

Te-ai gândit vreodată cum te vede Dumnezeu când priveşte liniştit din locuinţa Lui?

Isaia a fost rudenie cu împăratul. A avut acces la palat. A fost chiar unul dintre sfătuitorii împăratului. Nici un împărat din vremea lui nu a avut un sfătuitor mai bun, pentru că Isaia i-a făcut de cunoscut scopul şi viziunea lui Dumnezeu pentru popor. Dar împăratul n-a ascultat.

Cine sunt sfătuitorii tăi? Ce te sfătuiesc ei? Au ei o viziune de la Dumnezeu pentru tine?

Ce fel de sfătuitor eşti tu? Vorbeşti de la tine sau îţi dă Domnul viziune?

Dacă primeşti un sfat bun, îl asculţi?

Doamne, pune sfaturile Tale în inima mea!

Misiunea de părinte

2aIsaia 14: 24-32

Isaia 14:24

„Domnul oştirilor a jurat şi a zis:

„Da, ce am hotărât

se va întâmpla,

ce am pus la cale

se va împlini”.”

 *

Domnul a hotărât familia ta, aşa cum este ea. El are un plan şi o hotărâre pentru familia ta.

Copiii sunt un dar de la Domnul. Este o mare binecuvântare să-i iubim, să-i îngrijim şi să-i învăţăm. Odată cu trecerea anilor, descoperim că Dumnezeu lucrează şi în viaţa noastră prin bucuriile şi necazurile vieţii. Ne formează caracterul nostru de părinţi în asemănare cu Părintele Ceresc. Dumnezeu foloseşte copiii să ne modeleze pe noi, părinţii. Misiunea de părinte ne îmbogăţeşte şi ne adânceşte relaţia noastră cu Tatăl Ceresc. Cere ajutor Domnului. Aşteaptă prezenţa Lui. Încrede-te şi bazează-te pe Tatăl în toate lucrurile. Nu uita că El este Perfect. Încrede-te în Domnul să-ţi modeleze copilul după planul Lui.

Ia în considerare rolul tău de părinte în fiecare zi. Domnul ţi-a dat această responsabilitate.

Cere mereu, chiar şi de multe ori pe zi lumină de la Domnul cu privire la copilul tău.

Foloseşte Biblia ca cea mai importantă resursă de pregătire pentru creşterea copilului tău.

Notează din când în când binecuvântările pe care le primeşti prin copilul tău.

Cei mai importanţi paşi în misiunea de părinte sunt recunoaşterea şi acceptarea cu mulţumire a locului pe care Dumnezeu ţi-l dă, acela de a creşte copii.

Valorile lumii sunt diferite. Familia nu mai este o valoare în societatea noastră. Dacă gândim ca cei din lume, va fi foarte uşor să neglijăm oportunităţile zilnice pe care ni le dă Dumnezeu.

Dar noi vrem să căutăm valorile Domnului. Fereşte-te de tentaţiile lumii de a căuta mulţumire şi fericire în afara casei tale. După Dumnezeu, cea mai mare valoare este familia. Este înţelepciune, încredere (confidenţă) cînd cineva poate mărturisi: „Sunt părinte, sunt responsabil pentru copiii mei. Este important să fiu lângă ei. Nici o altă responsabilitate  nu-i mai mare.” Nimic nu-i mai important decât să-i înveţi pe copii despre Dumnezeu.

Domnul să te ajute să fii mulţumită şi împlinită în locul în care El te-a aşezat pentru o vreme. Domnul să te ajute să-ţi împlineşti responsabilităţile tale cu înţelepciune, putere, bucurie şi bunătate.

Eşti mulţumită cu misiunea de părinte? Eşti mulţumită cu ce ţi-a dat Domnul?

Doamne, vreau să am în inima mea valorile Tale!

Învaţă pe copil

1 fatherIsaia 14: 24-32

Isaia 14:24

„Domnul oştirilor

a jurat

şi a zis:

„Da, ce am hotărât

se va întâmpla,

ce am pus la cale

se va împlini”.”

 

Învaţă pe copilul tău sau al altora că Domnul Isus este Stăpânul şi Modelul tău. El este Cel ce hotărăşte şi se împlineşte, Cel ce pune la cale şi se face.

Când alegem să nu-L ascutăm pe Domnul, vine suferinţa în viaţa noastră. Împăratul Nebucadneţar a vrut să conducă poporul cum doreşte el, fără să recunoască autoritatea lui Dumnezeu. Istoria ne dovedeşte că Dumnezeu este în controlul tuturor evenimentelor ce se petrec în lume. În înţelepciunea Lui, l-a pedepsit pe Nebucadneţar, ca el să înveţe cine este adevăratul Conducător peste lumea întreagă. În bunătatea Lui, i-a dat împărăţia înapoi după ce s-a pocăit.

Tatăl nostru, Dumnezeu este întotdeauna înţelept şi bun cu copiii Lui. El este modelul de părinte perfect pentru noi. El poate să ne ajute să fim părinţi care ştiu să-şi crească copiii cu înţelepciune şi bunătate. Ceri tu ajutorul Lui pentru creşterea copilului tău?

Îl pedepseşti tu cu înţelepciune?

Se vede bunătatea ta după pedeapsă?

Noi putem fi încurajate când înţelegem chemarea Domnului de a fi părinţi. Privilegiul chemării este extraordinar. Ajutăm la formarea unei persoane unice. Când înţelegem că Dumnezeu ne-a dat această misiune, fiecare zi o vedem în lumina lui Cristos. Ajungem să pricepem că slujim Domnului prin responsabilităţile şi oportunităţile zilei. Prin puterea Duhului Sfânt minţile noastre sunt reînnoite şi putem vedea totul, de la deciziile majore până la cele mai mici detalii ca parte a planului lui Dumnezeu pentru noi, pentru întreaga perioadă de creştere a copiilor. Poate simţi de multe ori că anii trec fără anumite plăceri. Poate ajungi descurajată. Poate vrei să faci altceva. Dacă te gândeşti că Dumnezeu ţi-a dat copii ca să aducă bucurie în casa ta, face această gândire o diferenţă în tine? Îţi schimbă perspectiva?

Dacă ne plângem sau ajungem la resemnare, ne-am pierdut libertatea, şi aceşti ani sunt pierduţi.

 

Doamne, vreau ca inima mea să se bucure

în orice lucru pe care-l am de făcut!