Ce vesteşti tu prin purtarea ta?

1 vestescIsaia 42:1b

„El va vesti neamurilor judecata.”

*

Păcatul atrage judecata lui Dumnezeu asupra noastră. Nemulţumirea este un păcat.

Nemulţumirea se biruieşte prin mulţumire.

Învaţă pe copil să fie mulţumit cu ceea ce are, nu să fie controlat de ceea ce are.

Când a fost ultima dată când ai dat ceva special unei familii nevoiaşe? Cum l-ai implicat pe copilul tău în această activitate? Care a fost reacţia copilului tău?

Cum i-ai explicat copilului tău că Dumnezeu poartă de grijă şi este Dătătorul oricărui dar bun?

Citeşte şi memorează versete care Îl prezină pe Dumnezeu ca Cel ce poartă de grijă, Cel generos, Cel care dăruieşte.

Cercetează-ţi motivele darurilor tale către alţii.

Dezvoltă-ţi bucuria de a da, nu numai de a primi.

Ce activităţi din familia ta creează nemulţumire? Fă o evaluare şi dacă este necesar fixează nişte reguli. Înlocuieşte ieşirile sau cumpărăturile cu o excursie, cu o vizită la grădina botanică sau la grădina zoologică. Ascunde toate cărţile preferate din familie pentru o perioadă de timp să vezi ce se întâmplă.

Care este răspunsul celor din familia ta când lucrurile personale se strică sau se pierd? Discutaţi şi învăţaţi despre respectul faţă de bunul altuia? Este claritate în mintea copilului că distrugerea bunurilor altora este greşit? Se dezvoltă în casa ta respectul faţă de proprietatea altuia? Stabileşti tu reguli de restituire a lucrurilor stricate sau pierdute? Fii atentă să nu pui prea mult accent pe ceea ce este trecător în defavoarea a ceea ce e veşnic.

Dacă un copil învaţă mulţumirea în casa părintească va fi mai uşor pentru el când va creşte mare să înfrunte viaţa cu provocările ei.

1 Timotei 6:6 ne spune: „Negreşit, evlavia însoţită de mulţumire este un mare câştig.”

Evrei 13:5 afirmă: „Să nu fiţi iubitori de bani. Mulţumiţi-vă cu ce aveţi, căci El Însuşi a zis: „Nicidecum n-am să te las, cu nici un chip nu te voi părăsi”.”

Doamne, ajută-mă să fiu o persoană evlavioasă, să mă mulţumesc cu ceea ce Tu mi-ai dat şi să mă încred în Tine că nu mă vei părăsi niciodată.

 

Doamne, învaţă-mă să am o inimă mulţumită cu ceea ce am,

nu controlată de ceea ce am!

 

Ce vesteşti tu?

1 artaIsaia 42:1b

„El va vesti neamurilor judecata.”

 *

Păcatul atrage judecata lui Dumnezeu asupra noastră. Nemulţumirea este un păcat.

Nemulţumirea se biruieşte prin mulţumire.

Învaţă pe copilul tău să fie mulţumit şi mulţumitor în relaţii cu alţii.

Încurajează-l să se ţină de promisiuni, să se gândească şi la alţii, nu numai la el.

Cum îl înveţi pe copilul tău bunătatea faţă de alţii?

Cum îl ajuţi să vadă nevoile altora?

Cum îl îndemni să petreacă timp cu cei bolnavi, cu cei săraci, cu cei neştiutori?

Cum îl încurajezi să participe la activităţile din biserică?

Cum te ajută copilul tău în munca zilei?

Te-ai gândit vreodată să te duci împreună cu copilul tău în vizită la un bătrân şi să cântaţi o cântare împreună?

Ai pregătit vreodată o mâncare pentru o familie săracă şi apoi împreună cu copilul tău să le faceţi o vizită, dăruind din bunurile voastre?

Crezi că ai putea petrece mai mult timp în rugăciune împreună cu copilul tău, cerând ca Dumnezeu să-ţi descopere noi căi de slujire faţă de alţii?

Dacă ai făcut o promisiune, spune copilului că trebuie să îţi împlineşti promisiunea făcută. El va vedea că tu asculţi de Dumnezeu, chiar dacă nu e uşor. Provoacă-l pe copil să fie bun cu părinţii, cu prietenii, cu colegii, cu alţii, cu animalele, cu creaţia lui Dumnzeu.

Psalmul 26:3 „Căci bunătatea Ta este înaintea ochilor mei şi umblu în adevărul Tău.”

Proverbe 19:22a „Ceea ce face farmecul unui om este bunătatea lui.”

Doamne, învaţă-mă cum să am o inimă mulţumită şi generoasă!

 

Învaţă pe copil

your special*

Isaia 42:1b

*

„El

va

vesti

neamurilor

judecata.”

*

 

Păcatul cere judecată. Numai Dumnezeu poate elibera pe om din păcat. Numai Dumnezeu poate da o viaţă nouă. Nemulţumirea este un păcat. Numai Dumnezeu poate să ne elibereze din acest păcat. Numai Dumnezeu poate să pună mulţumirea pe buzele noastre.

Învaţă pe copilul tău sau al altora că nemulţumirea este un păcat şi Dumnezeu vesteşte judecata asupra păcatului. Nemulţumirea duce la mânie şi nefericire. Dumnezeu poate să ne elibereze de frică şi de mânie. Ura şi mânia ne ţine departe de adevăr. Rugăciunea ne deschide ochii să vedem păcatul şi ne dă putere să înlocuim frica, mânia, nemulţumirea şi neascultarea cu: bucuria, credinţa şi mulţumirea, chiar şi în vremuri grele.

Cum putem să-i învăţăm pe copii să fie mulţumitori în ceea ce priveşte bogăţia, poziţia în societate şi popularitatea între prieteni şi colegi? Ce învaţă copilul tău despre prioritatea rugăciunii şi a timpului petrecut în citirea Cuvântului lui Dumnezeu?

Învaţă pe copil să-L pună pe Dumnezeu pe primul loc în viaţa lui.

Niciodată nu-i prea devreme pentru copil să înveţe să se roage şi să aibă un timp de linişte cu Dumnezeu. Chiar unui copil de doi ani poţi să-i spui că ai un timp de linişte când te gândeşti la Dumnezeu. Păstrează obiceiul de a avea un timp de linişte în prezenţa Domnului pentru că acţiunile tale vor învăţa pe copil că prioritatea ta este să-L pui pe Dumnezeu pe primul loc.

Ai tu un plan de învăţare a atributelor lui Dumnezeu? Încearcă să spui copilului câte una din atributele lui Dumnezeu, în fiecare săptămână, folosind istorioare biblice. Încearcă să-ţi faci o listă pe care să o recapitulezi cu copilul. Încurajează-l pe copil să participe cu un desen, cu un verset memorat.

Cât de des discuţi tu cu copilul despre perspectiva lui Dumnezeu asupra situaţiilor zilnice cu care el se confruntă?

Încearcă să reduci timpul la televizor (sau altceva) cu un timp de discuţie cu copilul despre ceea ce se întâmplă în viaţa lui. Învaţă-l despre importanţa cunoaşterii lui Dumnezeu şi despre importanţa lucrurilor făcute în ascultare de El.

Spune-i copilului tău sau al altora că este special şi preţios înaintea lui Dumnezeu şi înaintea altora care Îl iubesc pe Domnul.

Doamne, învaţă-mă cum să Te pun pe Tine pe primul loc în viaţa mea!

 

Doamne, Tu ai primul loc în inima mea!

Ţine minte aceste lucruri

1 isaia 43Isaia 44

Isaia 44:21a „Ţine minte aceste lucruri.”

*

Care lucruri le ţii tu minte? Care lucruri crezi că ar trebui să le ţii minte?

Ţine minte că idolatria te desparte de Cristos!

Ţine minte că ai nevoie de pocăinţă în fiecare zi!

Duhul Sfânt face o lucrare nouă în viaţa noastră: ne schimbă în asemănare cu Cristos şi ne reînnoieşte pentru laudă şi închinare, pentru slujire cu bucurie.

Cum este religia ta? Te oboseşte?

Cum este biserica ta? Te oboseşti în prezenţa Domnului?

Aduce închinarea bucurie în inima ta?

Te duci la biserică să obţii ceva sau să te închini cu bucurie Domnului?

Pocăinţa aduce reînnoire şi putere de mărturisire. Pocăinţa aduce bucurie în închinare.

Dumnezeu se apropie de cei slabi ca să-i întărească şi să le schimbe perspectiva prin harul adus de Domnul Isus şi prin iertarea păcatelor în baza jertfei Lui. El este singurul care poate să ne scape de sub pedeapsa păcatului. Ţi-ai cerut iertare pentru păcatul tău? I-ai mulţumit pentru iertare şi cânţi tu cântarea bucuriei?

Dumnezeu a promis tuturor celor ce cred o restaurare, chiar dacă trebuie să treacă prin durere.

Care este durerea ta pentru care trebuie să te încrezi în Dumnezeu?

Idolatria nu aduce nici un venit. Este o închinare falsă. Este o imagine mintală a unui dumnezeu care ne desparte de Dumnezeul cel adevărat descris pe paginile Scripturilor. Idolatria este foarte înşelătoare pentru că ne dă iluzia că ne putem închina şi lui Dumnezeu, şi la orice altceva. Orice lucru care ne fură timpul nostru zilnic cu Domnul, poate deveni un idol (cariera, educaţia, copiii, sănătatea, familia, somnul, banii etc.). Orice lucru sau persoană iubită mai mult decât Dumnezeu este idol.

Doamne, mulţumesc că mă îndemni să nu Te uit, să ţin minte că sunt robul Tău, că Tu m-ai făcut, Tu îmi ştergi fărădelegile ca un nor şi păcatele ca o ceaţă, Tu mă răscumperi şi mă chemi să mă întorc la Tine. Tu mă încurajezi să mă bucur, căci Tu lucrezi în viaţa mea. Tu mă înveţi să izbucnesc în strigăte de veselie, căci Tu îmi descoperi slava Ta.

Mulţumesc că mă ajuţi să mă depărtez de idolatrie şi să caut pocăinţa în fiecare zi.

Mă bucur să ştiu că Tu mă iubeşti şi eu sunt sub ocrotirea Ta.

 

Doamne, astăzi izbucnesc în strigăte de bucurie,

căci Tu îmi descoperi slava Ta!

Ţine minte !!!

111 worshipIsaia 44:6-23

Isaia 44:21a

„Ţine minte

aceste lucruri.”

*

Care lucruri le ţii tu minte? Care lucruri crezi că ar trebui să le ţii minte?

Domnul, Împăratul lui Israel, Răscumpărătorul, Domnul oştirilor, Stânca, este Cel dintâi şi Cel de pe urmă, singurul Dumnezeu adevărat, care poate să vestească viitorul. Lui I se cuvine toată închinarea.

Închinarea falsă este lucru obositor. Idolatria oboseşte.

Te-ai gândit vreodată la faptul că închinarea ta te oboseşte ar putea fi o problemă, o idolatrie în viaţa ta? Te-ai gândit vreodată că închinarea ta ar putea fi falsă? Cel mai groaznic lucru este să credem că suntem bine când nu suntem. Aceasta este cea mai mare înşelare.

Care sunt idolii din societatea noastră?

Politicienii? Nu se ţin de cuvânt.

Celebrităţile? Ajung dependente de droguri.

Maşinile? Se distrug în accidente.

Hainele? Ies din modă.

Plăcerile? Sunt trecătoare.

Banii? Se fac nevăzuţi.

Gimnastica? (fitness) Nu garantează sănătatea.

Locurile de muncă? Pot fi pierdute.

Prietenii? Ne pot părăsi.

Copiii? Pleacă de acasă.

Căsătoria? Poate ajunge la divorţ.

Idolatria este nebunie, îi orbeşte pe oameni. Cum pot idolii (lucruri făcute de mâna omului) să vadă, să audă, să ajute? Răsplata este de scurtă durată, idolii se schimbă, oamenii sunt trecători (azi aici, mâine în veşnicii). Numai Dumnezeu este veşnic, adevărat şi credincios!

Ce ţi-a furat vederea? Ce lucru sau persoană a devenit idolul tău?

Numai Duhul Sfânt ne dă putere să ne închinăm cu adevărat.

Cum te vei ruga săptămâna aceasta împotriva idolilor din viaţa ta sau din viaţa altora?

Cum vei căuta săptămâna aceasta să te depărtezi de idolatrie şi să te închini în duh şi adevăr? Cum vei lăuda pe Domnul în săptămâna aceasta?

Doamne, mulţumesc că Tu m-ai creat şi nu mă părăseşti niciodată. Tu mi-ai iertat păcatele. Tu eşti Salvatorul meu! Tu eşti Răscumpărătorul meu! Tu cunoşti viitorul meu. Ţie îţi aduc închinarea mea. Păzeşte-mă de idolatrie. Cred că Tu mă ajuţi să ţin minte lucrurile importante.

 

Doamne, inima mea doreşte o închinare în Duh şi Adevăr!

 

Voi turna Duhul Meu!

1 holy spirit*

Isaia 44:1-5

Isaia 44:3b

*

„Voi turna Duhul Meu!”

Care este lucrarea Duhului Sfânt?

Isaia 44:3-4 ne spune: „Căci voi turna ape peste pământul însetat şi râuri pe pământul uscat; voi turna Duhul Meu peste sămânţa ta şi binecuvântarea Mea peste odraslele tale, şi vor răsări ca firele de iarbă între ape, ca sălciile lângă pâraiele de apă.”

Este inima ta un pământ însetat şi uscat? Ai nevoie de Duhul Domnului în viaţa ta?

Ai nevoie de binecuvântarea Domnului peste tine şi odraslele tale?

Isaia 44:5 afirmă. „Unul va zice: „Eu sunt al Domnului!”, altul se va numi cu numele lui Iacov; iar altul va scrie cu mâna lui: „Al Domnului sunt!” Şi va fi cinstit cu numele lui Israel.”

Poţi să spui şi tu: „Eu sunt al Domnului!”? Dacă ar fi posibil să-ţi schimbi numele care ar fi numele ales de tine? Ţi-ar aduce cinste numele dat de tine? Ar aduce cinste Domnului?

Ioel 2:28-29 ne spune: „După aceea voi turna Duhul Meu peste orice făptură. Fiii şi fiicele voastre vor prooroci, bătrânii voştri vor visa visuri şi tinerii voştri vor avea vedenii. Chiar şi peste robi şi peste roabe voi turna Duhul meu în zilele acelea.”

Cum vezi lucrarea Duhului Sfânt în familia ta? Ce face Duhul Sfânt în viaţa celor dragi ai tăi? Pentru cine din familia ta te rogi zilnic să ajungă să înţeleagă lucrarea Duhului Sfânt?

Fapte 2:14-21 ne redă cuvântarea lui Petru în ceea ce priveşte lucrarea Duhului Sfânt. De asemenea, ni se vorbeşte şi despre semnele şi minunile care se vor întâmpla înainte ca să vină Ziua Domnului, Ziua cea mare şi înfricoşată.

Ioan 7:37-39 relatează: „În ziua de pe urmă, care era ziua cea mare a praznicului, Isus a stat în picioare şi a strigat: „Dacă însetează cineva, să vină la Mine şi să bea. Cine crede în Mine, din inima lui vor curge râuri de apă vie, cum zice Scriptura.” Spunea cuvintele acestea despre Duhul pe care aveau să-L primească cei ce vor crede în El. Căci Duhul Sfânt încă nu fusese dat, fiindcă Isus nu fusese încă proslăvit.”

Cum răspunzi la invitaţia Domnului? Curg din inima ta râuri de apă vie (viaţă) către alţii?

Fapte 1:8 este un verset minunat cu privire la Duhul Sfânt: „Ci voi veţi primi o putere, când Se va pogorî Duhul Sfânt peste voi, şi-Mi veţi fi martori în Ierusalim, în toată Iudea, în Samaria şi până la marginile pământului.” Ai primit tu o putere când S-a pogorât Duhul Sfânt peste tine? Puterea pe care o dă Duhul Sfânt este o putere de a fi o mărturie şi de a mărturisi Evanghelia. Eşti tu o mărturie vie, o epistolă vie citită de toţi oamenii? Cât de mult te preocupă această putere de a fi, de a trăi ceea ce ştii prin puterea Duhului Sfânt?

Unde te trimite Domnul ca să vesteşti Evanghelia? Evanghelia vestită fără putere de sus, nu aduce roadă, pentru că numai Duhul Sfânt poate convinge lumea de păcat şi vinovăţie.

Doamne, mulţumesc pentru puterea şi lucrarea Duhului Sfânt

în inima mea şi în viaţa mea!

Te-ai obosit?

His will

Isaia 43:22-28

Isaia 43:22

„Şi tu nu M-ai chemat, Iacove, căci te-ai obosit de Mine, Israele!”

*

Israel a păcătuit: nu L-a chemat pe Domnul (lipsa rugăciunii), L-a obosit pe Domnul (lucrare în firea pământească), nu L-a cinstit pe Domnul cu jertfe (pocăinţa pentru păcat).

Care din aceste păcate le-ai făcut şi tu?

Cum stai cu rugăciunea?

Te oboseşte lucrarea ta la Casa Domnului? De ce? Este făcută în firea pământească?

Cum stai cu pocăinţa zilnică?

Este închinarea în biserică pe placul tău sau pe placul Domnului? Este Domnul onorat prin închinarea ta? Inima şi mintea ta Îl onorează pe Domnul? Îl oboseşti pe Domnul cu închinarea ta?

Este atitudinea ta corectă la închinare sau te duci doar ca să obţii ceva? Te duci la închinare să-i dai Domnului bucuria ta? Este închinarea ta un ritual? Este atenţia ta la Dumnezeu? Eşti obosită de biserica ta? Te rogi pentru timpul tău de biserică? Cum te pregăteşti pentru timpul pe care îl vei petrece în Casa Domnului sau în întâlnirile frăţeşti? Cât de preţioasă este închinarea ta zilnică în cămăruţa ta?

Dumnezeu merită toată gloria pentru salvarea pe care ne-a dat-o.

Când a fost ultima dată când ai adus Domnului o închinare fără oboseală şi plictiseală?

Adevărata închinare nu este obositoare pentru că este o închinare de la Duhul Sfânt.

Dacă suntem plini de Duhul Sfânt, alţii vor simţi prezenţa puterii lui Dumnezeu în mijlocul nostru.

Adevărata închinare aduce înviorare sufletului nostru.

Tată, Te rog să mă ierţi că de multe ori merg la biserică aducând o închinare în firea pământească. Mă obosesc pe mine, îi obosesc pe alţii, şi Te obosesc şi pe Tine. Te rog, ajută-mă să nu fiu cu nebăgare de seamă în prezenţa Ta, în Casa Ta. Fereşte-mă de ritual religios fără inimă. Îmi doresc o închinare din toată inima, plăcută înaintea Ta.

Doamne, Tu meriţi toată gloria, şi Te rog, fă ca prezenţa Ta în adunarea noastră să aducă înviorare sufletelor noastre.

 

Doamne, inima mea tânjeşte după o închinare de la Duhul Sfânt!

 

Nu te teme!

1 fear godIsaia 43:1-5a

„Acum, aşa vorbeşte Domnul, care te-a făcut şi Cel ce te-a întocmit! Nu te teme de nimic, căci Eu te izbăvesc, te chem pe nume: eşti copilul Meu. Dacă vei trece prin ape, Eu voi fi cu tine; şi râurile nu te vor îneca; dacă vei merge prin foc, nu te va arde, şi flacăra nu te va aprinde. Căci Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău, Sfântul lui Israel, Mântuitorul tău! Eu dau Egiptul ca preţ pentru răscumpărarea ta, Etiopia şi Saba în locul tău. De aceea, pentru că ai preţ în ochii Mei, pentru că eşti preţuit şi te iubesc, dau oameni pentru tine, şi popoare pentru viaţa ta. Nu te teme de nimic, căci Eu sunt cu tine.”

*

Cum ai citit această scrisoare de la Dumnezeu? Cu băgare de seamă? Cu superficialitate? Crezi că aceste versete sunt pentru tine?

Cum îţi bate inima la cuvintele Domnului?

Cum te mângâie promisiunile Domnului?

De care frică eşti robită şi te rogi Domnului ca să te elibereze?

Israel este alesul Domnului ca să fie o mărturie pentru neamuri. Şi tu eşti aleasă ca să fii o mărturie pentru cei din jurul tău.

Care este scopul lui Dumnezeu cu viaţa mea?

El vrea ca eu să slujesc cu bucurie şi să mărturisesc despre Adevăr.

Noi suntem o publicitate vie pentru Cristos.

Când ai spus ultima dată cuiva despre Cristos?

Cui ai spus în săptămâna aceasta că Dumnezeu este bun?

Doamne, Dumnezeu meu, Tu eşti bun cu mine şi îmi vorbeşti. Cuvântul Tău mă încurajează şi mă sfătuieşte.

Doamne, mulţumesc că m-ai creat şi sunt copilul Tău. Mă bucur să ştiu că eşti cu mine şi vei fi cu mine tot timpul şi mă vei apăra. Sunt încântată că am preţ în ochii Tăi şi mă iubeşti cu o iubire perfectă şi veşnică, de aceea nu mă tem de nici un rău, căci Tu eşti cu mine prin furtunile vieţii. Cred promisiunile Tale şi Te laud pentru bunătatea Ta faţă de mine.

Inima mea este plină de pace şi bucurie

şi nu se teme de nimic,

căci Tu eşti cu mine!

Urechea

1 urecheIsaia 42:18-25

Isaia 42:23

„Cine dintre voi,

însă,

pleacă urechea

la aceste lucruri?

Cine vrea să ia aminte la ele

şi să asculte pe viitor?”

 *

Israel, robul Domnului, prietenul Domnului este surd, orb şi nu ia aminte la glasul Domnului.

N-au voit să umble pe căile Domnului şi n-au ascultat Legea Lui. Au fost pedepsiţi, duşi în captivitate, din dragoste, ca să înveţe că idolatria este păcat.

Domnul foloseşte suferinţa ca să curăţească pe cei credincioşi.

Totuşi, Dumnezeu îi iubeşte şi are har pentru ei. Israel este poporul Domnului, chemat pe nume ca să aibă o relaţie personală cu Dumnezeu, chiar dacă l-a pedepsit. Israel nu a înţeles.

Oare înţeleg eu glasul Domnului? Iau aminte? Este urechea mea surdă? Sunt ochii mei închişi?

Păcatul are consecinţe. Neascultarea are consecinţe.

Ce-i învăţăm pe alţii despre consecinţele păcatului?

Care sunt consecinţele cu care te lupţi acum din cauza neascultării tale? Nu lăsa să treacă suferinţa fără să înveţi ceva din ea.

De multe ori şi noi, robii Domnului, prietenii Domnului nu luăm aminte la glasul Domnului, dar El ne cheamă pe nume şi vrea o relaţie personală cu noi, chiar şi atunci când ne disciplinează din cauza păcatului (Ioan 10:3-5; Romani 8:29, 33-39; 2 Corinteni 5:17; Efeseni 1:11-12; 1 Petru 1:18-19).

Domnul Isus este singurul Salvator care poate să ne elibereze din păcat.

Din care obicei păcătos ai nevoie să fii eliberată? Eşti de multă vreme în întuneric? Te vei ruga? Dumnezeu are har pentru noi. Nu te teme. Avem un Izbăvitor! Noi suntem ai Lui. El ne iubeşte, şi pentru că Îi aparţinem ne va apăra, ne va proteja.

Doamne, păzeşte pe roaba Ta de surzenie, orbire şi nebăgarea de seamă!

Cine dă mântuirea?

1 SavoirIsaia 42:5-17

Isaia 42:6a

„Eu,

Domnul,

Te-am chemat

ca să dai

mântuire.”

 *

Misiunea Domnului Isus a fost să aducă mântuirea, să fie Lumina neamurilor. Dumnezeu I-a dat putere să deschidă ochii orbilor (spirituali şi fizici), să scoată din temniţă (păcat) pe cei legaţi, să-i scoată la lumină pe cei prinşi în întuneric.

Cine este Domnul Isus pentru tine? Este El, Mântuitorul tău? Este El, Lumina ta? Ai nevoie de vedere? Ai nevoie de dezlegare? Cum Îl lauzi pentru ce a făcut pentru tine?

De cât timp nu ai cântat o cântare nouă?

Dumnezeu vesteşte lucruri noi ca să nu mai trăim în trecut. Noi toţi iubim lucrurile noi, dar ne place şi ce este familiar. Ne bazăm pe trecut, dar vrem să ştim şi ce ne aşteaptă în viitor. Dumnezeu nu vrea ca noi să trăim în trecut, ci să ne mutăm în viitorul pe care l-a pregătit pentru noi.

Ai nevoie de lucruri noi în viaţa ta? Te bucuri la gândul că îţi vei cumpăra lucruri noi?

Cum reacţionezi când Dumnezeu aduce lucruri noi în viaţa ta?

Noi suntem limitaţi în ceea ce priveşte lucrurile noi, ideile noi, dar Dumnezeu nu este limitat. Aştepţi tu lucruri noi de la Dumnezeu? Te uiţi înapoi (la lucrurile vechi) sau înainte?

Strigi tu de bucurie? Cum dai tu slavă Domnului, Celui ce a creat cerurile şi le-a întins, a făcut  pământul, a dat suflare celor ce îl locuiesc şi suflet celor ce merg pe el? Cum este cântarea ta de izbăvire?

Punctul culminant va fi când Domnul va face toate lucrurile noi, când va sta pe scaunul de domnie (Apocalipsa 21:5) ca să judece şi să răsplătească.

Strigă inima ta după ceva nou? Vei cere tu de la Domnul o nouă gândire sau o nouă trăire?

Când noi Îl lăudăm pe Domnul, El, ca un viteaz ne apără de duşmani, pe care îi va pedepsi. Ne va povăţui pe cărări neştiute, va preface întunericul în lumină înaintea noastră, va netezi locurile strâmbe, şi nu ne va părăsi.

Cunoşti promisiunile Lui? Te încrezi tu în promisiunile Lui?

Doamne, inima mea se bucură de toate lucrurile noi

pe care Tu le aduci în viaţa mea!